Pirja e çajit të gjelbër gjatë shtatzënisë

2020-03-04 në ora 07:02

Çaji jeshil është krijuar nga gjethet e bimës Camelia Sinensis dhe është vlerësuar shumë si një pije shëndetësore, për shkak të sasive të larta të antioksidantëve në të.

Gratë që e duan çajin jeshil shpesh shqetësohen nga pyetja: “A është çaji jeshil i mirë në shtatzëni?”. Çdo artikull ushqimor ose pije, nëse konsumohet përtej niveleve të rekomanduara, mund të provojë të jetë i dëmshëm dhe e njëjta vlen edhe për çajin jeshil gjatë shtatzënisë shkruan parenting.firstcry , transmeton GazetaShneta..

Nëse mund të praktikoni moderim, çaji jeshil është i mirë si stimulues kur jeni shtatzënë. Dy gota çaj jeshil në ditë konsiderohen si një sasi e sigurt.

Këtu është përgjigjja e dyshimit, “A është çaji jeshil i rrezikshëm për gratë shtatzëna?” – Çaji jeshil ka potencialin të zvogëlojë nivelin e acidit folik ose folate në trupin tuaj dhe kështu duhet të shmanget gjatë tremujorit të parë. Edhe gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë, marrja e çajit jeshil nuk duhet të kalojë dy gota në ditë, në mënyrë që ju dhe foshnja juaj të jeni të sigurta.

A është çaji jeshil i shëndetshëm për shtatzëninë?

Po, ka shumë përfitime që një filxhan çaj jeshil mund të sjellë gjatë shtatzënisë dhe pirja e një filxhan ose dy në ditë konsiderohet e sigurt. Këtu janë përfitimet e spikatura që duhet të njihni si nënë:

-Një ndërlikim serioz i njohur si preeklampsia mund të zhvillohet te gratë shtatzëna që vuajnë nga hipertensioni dhe kjo mund të jetë e rrezikshme për shtatzëninë. Çaji jeshil mund të rregullojë presionin e gjakut në mënyrë efikase, e cila është e dobishme për gratë shtatzëna.

-Çaji jeshil është një burim i fuqishëm i antioksidantëve, të cilat parandalojnë që radikalet e lira të shkatërrojnë qelizat vitale në trupin tonë. Sëmundjet si kanceri, presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës, etj., mund të shmangen duke shtuar antioksidantë në dietën tuaj.

-Antioksidantët në çajin jeshil janë të dobishëm në përshpejtimin e nivelit të metabolizmit të trupit, i cili mund të ndihmojë në kundërveprimin e ndryshimeve të humorit të lidhura me shtatzëni./GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *