Çfarë duhet të bëni kur keni problemin e shijes së keqe të gojës gjatë shtatëzanisë

2019-12-01 në ora 19:16

Shumica e grave shtatzëna presin për sëmundje në mëngjes dhe dhimbje shpine, por pak kanë dëgjuar për dysgeusia, ose “problemin e shijes së keqe”.

Kjo gjendje çuditërisht e zakonshme, shkruan Parents e shkaktuar nga hormonet e shtatzënisë, mund të rezultojë në mungesë shije ose shije të ndryshuar, të tilla si një ndjesi metalike ose e hidhur.

Ja se si mund ta luftoni gjendjen transmeton Gazeta Shneta:

-Merrni kripë

Nëse jeni të ndjeshëm ndaj ëmbëlsirave, shtoni një pjesë kripë për të tonifikuar ushqimet si frutat e konservuar ose dhe të zgjedhin ushqime të shijshme, të tilla si djathë, gjalpë kikiriku ose ullinj.

-Ndryshoni vitaminat

Pyesni mjekun tuaj për kalimin në një vitaminë prenatale të përtypshme, e cila mund të jetë më e lehtë për t’u toleruar.

-Larje dhëmbësh e shpeshtë

Lyeni dhëmbët dhe gjuhën, dhe shpëlajeni me një solucion të sodës së pjekjes (shtoni 1/4 lugë çaji sode në 1 gotë ujë) e cila përmirëson shijen duke neutralizuar nivelet e pH.

-Hani atë që mundeni

Mos u ndjeni fajtor nëse ushqimet e shëndetshme ju mundojnë. Shumica e ndryshimeve të shijes do të largohen deri në tremujorin e dytë.

Nëse jeni të shqetësuar se averzionet tuaja ushqimore po rezultojnë në ushqim të dobët, bisedoni me siguruesin e kujdesit shëndetësor. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *