Zbuloni sa peshë mund të humbni menjëherë pas shtatëzanisë

2017-10-27 në ora 12:32

Sa peshë  mund të humbisni menjëherë pas lindjes?!

Rreth 12 kilogramë. Ju do të humbni 7 ose 8 kilogramë për foshnjën, rreth një kile placenta dhe një sasi të vogël të  gjakut dhe lëng amniotik, shkruan BabyCenter, transmeton Gazeta Shneta.

Ju ndoshta nuk do të ktheheni në peshën tuaj para shtatzënisë për disa kohë, por ju do të vazhdoni të humbni peshë gjatë periudhës pas lindjes, pasi trupi juaj eliminon të gjitha ujërat shtesë që qelizat tuaja mbahen gjatë shtatëzanisë, së bashku me lëngun nga gjaku i tepërt që kishte në trupin tuaj gjatë shtatzënisë.

Pra, në ditët e para pas lindjes, do të prodhoni më shumë urinë se sa zakonisht. Ju mund të djersiteni edhe më shumë. Deri në fund të javës së parë, është e mundshme që ju do të humbni rreth 4 deri 6 litra nga uji. (Shuma ndryshon në varësi të sasisë së ujit që keni mbajtur gjatë shtatzënisë.)

Pse ende dukem sikur jam shtatzënë?

Edhe pasi që mitra juaj zvogëlohet përsëri në formën e saj normale, ju mund të vazhdoni të dukeni shtatzënë për disa javë apo edhe muaj.

Kjo për shkak se muskujt e barkut shtrihen gjatë shtatzënisë dhe duhet kohë, ndërsa mundeni që të bëni ushtrime të rregullta për ta kthyer barkun në formë. (Dhe mbani në mend se disa gra mund të mos jenë kurrë në gjendje të heqin qafe “shtresën e shtatzënisë” së tyre tërësisht.) /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *