Zbuloni arsyjet se pse shfaqet kruarja gjatë periudhës së shtatzënisë

2020-02-18 në ora 14:51

Shtatzënia juaj mund të ketë sjellë një mori përvojash të reja “argëtuese”: marramendje, vjellje apo edhe probleme me frymëmarrjen.

Do të ishte shumë më mire nëse do të kishit qenë të paralajmëruara për të gjitha këto simptoma nga gratë shtatzëna, sepse do mund t’i përballoni më lehtë shkruan healthline, transmeton GazetaShneta

Mesiguri, nuk keni dëgjuar për kruajtje intensive gjatë shtatzënisë nga shumë miq, kështu që tani po pyesni veten: Çfarë po e shkakton këtë? A është normale? A duhet të shqetësohem?

Edhe pse ne nuk mund të diagnostikojmë shkakun e saktë të kruajtjes, ne kemi përpiluar një listë të disa arsyeve të zakonshme.

Shtrirja e lëkurës. Shtatzënitë e para kanë tendencë të bëjnë që lëkura të shtrihet pak më shumë,

Thatësi. Ndryshimet e hormoneve në shtatzëni mund të shkaktojnë lëkurë të thatë kruajtëse,

Parfumet,

Hormonet. Ndryshimet hormonale që përjetoni në shtatzëni mund të ndikojnë në gjithçka, nga gjendja shpirtërore deri në kruajtje

Është e rëndësishme të konsideroni se ku në trupin tuaj po përjetoni kruarje. Shumica e shtatzënive do të përfshijnë disa dhimbje barku dhe kruajtje të gjinjve, sepse lëkura në këto zona po kalon kaq shumë ndryshime.

Ndonjëherë ndjenja e kruajtjes së lehtë është normale, por kruajtja e rëndë e barkut, krahëve dhe këmbëve mund të jetë një shenjë se trupit tuaj i duhet një vëmendje. Disa njerëz gjithashtu përjetojnë kruarje vaginale gjatë shtatzënisë, e cila mund të kërkojë trajtim./GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *