Vagina pas lindjes: Çfarë duhet të prisni dhe si ta qetësoni dhimbjen

2020-04-06 në ora 22:32

Lindja e një foshnje e fut vaginën tuaj përmes shumë traumave. Koka e vogëlushit tuaj, që është madhësia e një pjepëri, duhet të përshtatet me hapjen, duke çuar në mënyrë të pashmangshme në dhimbje dhe parehati.

Çfarë ndodhë me vaginën tuaj pas lindjes?

Pas lindjes, vagina juaj ka të ngjarë të shqyrjë ndërsa koka e foshnjës shtrydhet pak. Në fakt, 95 përqind e nënave për herë të parë do të përsojnë marramendje perineale. Ju mund të keni nevojë për qepje dhe në varësi të ashpërsisë së lotit, rikuperimi do të zgjasë diku nga javë në muaj.

Aktivitete si kollitja, teshtitka dhe lëvizja e zorrëve ka të ngjarë të shkaktojnë parehati. Një vaginë që kruhet pas lindjes mund të tregojë që plagët tuaja po shërohen.

Një efekt tjetër i pakëndshëm i lindjes është locia – një rrjedhje vaginale e gjakut, mukusit dhe indit të mitrës që zgjat për gjashtë-tetë javë.

Ënjtja është gjithashtu e zakonshme dhe thatësia mudn të ndodhë për shkak të ndryshimeve hormonale. Ajo ka gjasë të kthehet në normale brenda disa muajsh, por disa nga gratë raportojnë se vagina e tyre është e lirshme pas lindjes.

Si të qetësoni vaginën tuaj pas lindjes?

Dhimbjet në vaginë mund të zgjasin për ditë ose javë pas. Më poshtë mund t’i gjeni disa mënyra se si t’i qetësoni dhimbjet.

Një banjë të nxehtë

Është e zakonshme që nëna për herë të parë të dëmtojë perineumin e tyre gjatë një lindjeje vaginale. Për të qetësuar dhimbjen, mbushni një banjë me ujë të nxehtë. Kjo rrit rrjedhën e gjakut duke ndihmuar që të shërohet dhe të riparojnë më shpejt indet.

Sprej qetësues

Lëngu i lidokainit, i gjetur në farmaci gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes që shoqërohet me lot ose hemorroide.

Rroba komode

Do të ndiheni më të qetë nëse paketoni jastëkun tuaj, rrobat, pizhamet dhe furçën e dhëmbëve për t’i pasur në spital ose qendrën e lindjes. Gjithashtu përdorni të brendshme të lirshme dhe të rehatshme. /GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *