Vagina juaj ka nevojë për kujdes shtesë gjatë verës – ja ku duhet të filloni

2019-07-10 në ora 18:30

Nëse asgjë tjetër, vera është sezoni i parë për aktivitete: plazhë ose pishinat janë shenjtërore për motin e nxehtë. Kjo ka edhe dobësitë e saj dhe më kryesorja është djersa.

Depiloni zonën tuaj të bikineve me kujdes

Ndërkohë që mund të tundoheni për të pasur linjën tuaj të bikineve gjatë sezonit të plazhit, është e rëndësishme të mos bëni asgjë që do ta shqetësojë zonën e lëkurës delikate rreth tonës tuaj pubike. Për ata që duan të depilohen, zgjidhni një rrojë të freskët dhe mos e përdorni çdo ditë sepse kjo mund të rrisë rrezikun për qime nën lëkurë.

Vishni të brendshme të rehatshme për udhëtime

Me verë vjen koha e mjaftueshme për udhëtime, por çdo aventurë të fundjavës ka orë të shpenzuara në autobus, tren apo aeroplan. Për vaginën tuaj, kjo është një kohë e gjatë në një automjet të nxehtë dhe të djersitur. Për të minimizuar shqetësimet, merrni në konsideratë zgjedhjen bregëve nga pambuku.

Pastroni vaginën tuaj me dush

Gjatë verës bëni disa herë dush me ujë të freskët. Të gjitha aktivitetet gjatë verës mund të shkaktojnë djersë, për të parandaluar infeksionet bëni dush shpesh dhe përdorni pëlhura të buta për të tharë zonën tuaj pubike.

Mos u merakosni për rërën në vaginën tuaj

Përkundër përpjekjeve tuaja për ta larguar rërën nga batanija apo peshqiri ku shtriheni është pothuajse e pamundur ta largoni plotësisht. Por, para se të filloni të shqetësoheni për infeksionet vaginale që lidhen me rërë, pushoni lehtë. Rëra nuk bën asgjë në vaginën tuaj./GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *