Tërmeti në Meksikë, 21 fëmijë të vdekur nga shembja e shkollës

2017-09-20 në ora 09:52

Pas tërmetit të fuqishëm 7.1 ballë në Meksiko një nga përpjekjet më të dëshpëruara të ekipit të shpëtimit ishte në një shkollë fillore dhe të mesme.

Një pjesë e shkollës trekatëshe është shembur duke lënë të paktën 21 fëmijë të vdekur dhe katër të rritur.

Presidenti Peña Nieto tha fllimisht  se më shumë se 20 fëmijë u gjetën të vdekur në shkollën në rrethin jugor të Coapa .Ai gjithashtu shtoi se 30 nxënes të kësaj shkolle ishin ende të zhdukur, raporton “Reuters”

Departamenti Federal i Arsimit njoftoi të martën se 25 trupa ishin gjetur në rrënojat e shkollës ndërsa po punonet për gjetjen e trupave të tjerë ose të mbjetuarëve, të tërmetit më vdekjeprurës që nga vitit 1985..

Tërmeti ra në afërsi të qytetit Puebla të Rabosos, rreth 75 milje në juglindje të Mexico City dhe deri tani ka shkaktuar 248 viktima.

Ekipet e shpëtimit dhe vullnetarët në kryeqytetin Meksiko Siti, me 20 milionë banorë, po gjurmojnë nëpër gërmadhaa të ndërtesave të shkatërruara për të gjetur të mbijetuar eventualë dhe trupa të pajetë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *