Skuqjet e nxehtësisë tek foshnjet

2019-08-12 në ora 13:05

Skuqjet e nxehtësisë janë të zakonshme tek bebet kur jetoni në një vend që është i nxehtë dhe i lagësht. Megjithëse skuqjet e nxehtësisë mund të jenë të bezdisshme, ato janë të shërueshme, dhe lehtë mund të shpëtoni prej tyre.

Disa nga vendet ku shfaqen skuqjet e nxehtësisë janë stomaku, gjoksi, qafa, mollaqe dhe zona e kthesës. Nëse e bëni fëmijën tuaj të veshë kapelë, skuqjet e nxehtësisë mund të shfaqen edhe në ballë dhe kokës. Skuqja e foshnjës në qafë është gjithashtu e zakonshme. Nëse shihni një skuqje të nxehtit tek fëmija juaj, është e rëndësishme të bëni diçka për të lehtësuar kruajtjen që shoqërohet me të tregon parenting.firstcry , përcjell GazetaShneta.

Si duken skuqjet e nxehtësisë?

Skuqjet e nxehtësisë janë gunga të vogla që kanë ngjyrë të kuqe. Zakonisht paraqiten në grupe në pjesë të ndryshme të trupit.

Shkaqet e ngrohjes?

Skuqjet e nxehtësisë do të shfaqen nëse fëmija juaj djersitet shumë. Për shkak të djersitjes së tepërt, poret e lëkurës së tij bllokohen dhe djersa nuk mund të dalë. Fëmijët dhe foshnjat marrin skuqje të nxehtit pasi poret e tyre janë më të vogla në krahasim me të rriturit.

Nëse jetoni në kushte të motit të nxehtë dhe të lagësht, fëmija juaj ka të ngjarë të marrë skuqje të nxehtësisë. Skuqjet e nxehtësisë mund të shfaqen edhe gjatë dimrit nëse fëmija juaj ka ethe ose nëse i bëni ato të veshin shumë shtresa të rrobave.

A është e dhimbshme skuqja e nxehtësisë për foshnjat?

Skuqjet e nxehtësisë në përgjithësi nuk janë të dhimbshme për fëmijën. Zakonisht shkaktojnë vetëm shqetësime të buta. Sidoqoftë, kjo varet nga ashpërsia e skuqjes së nxehtësisë. Nëse skuqja është e thellë, atëherë mund të përfundojë të jetë e dhimbshme nëse fëmija vazhdimisht e gërvisht atë.

Është e rëndësishme të kuptohet që foshnjat nuk do të jenë në gjendje të komunikojnë në ndonjë mënyrë tjetër përveç se të qajnë. Kjo është arsyeja pse ju do të duhet t’i kushtoni vëmendje vazhdimisht lëkurës dhe shenjave të foshnjës për të siguruar që ai nuk është në siklet.

Nuk ka trajtim specifik për skuqjet e nxehtësisë. Sidoqoftë, ju mund të bëni sa më poshtë për t’i dhënë fëmijës tuaj lehtësim nga simptomat që lidhen me skuqjen e kuqe tek fëmija:

1) Kubat e akullit

Fërkimi i kubeve të akullit mbi skuqjet mund të bëjë mrekulli. Prisni disa kube akulli në leckë dhe shtypni butësisht mbi skuqjet. Mos e mbani të shtypur për një kohë të gjatë.

2) Sode buke

Bëni një zgjidhje të sode buke dhe ujë. Zhyt një leckë larëse në zgjidhje dhe përdor leckën për të fshirë zonën e prekur. Kjo do të lehtësojë ndjeshëm simptomat. Ju gjithashtu mund ta lani fëmijën tuaj me një kovë me ujë që përmban 1 lugë gjelle sode buke.

3) Bollguri

Shtoni një filxhan tërshërë (pluhur) në një vaskë me ujë dhe lani fëmijën tuaj me këtë. Uji do të kthehet me qumësht, pasi të shtoni tërshërën në të. Sigurohuni që të përdorni tërshërë organike dhe jo ato që vijnë me konservues. Lani fëmijën tuaj për 15-20 minuta dhe i lini të thahen./GazetaShneta/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *