Shqetësoheni për peshën e foshnjës: Jepni këto ushqime menjëherë

2018-09-01 në ora 08:53

Detyra më sfiduese për një nënë është që të bëjë gati ushqimin për të voglin e saj. Të vegjëlit nuk janë në gjendje të konsumojnë ushqime të forta. Për shkak të këtyre parakushteve, detyra bëhet më sfiduese pasi shumica e dietës së tyre duhet të jetë në formë të lëngët.

Bananet janë një burim i shkëlqyer i kaliumit, fibrave dietik dhe karbohidrateve. Më shumë se 100 kalori mund të merren nga një banane e vetme. Bebet me gëzim i hanë bananet.

Bananja është gjithashtu një produkt ushqimor ideal për fëmijën tuaj gjatë udhëtimit për ata që janë ofrues të shpejtë të energjisë.

Një nga opsionet më të shëndetshme për të vegjlit tuaj për të fituar peshë është jogurti. Pasi që ky produkt është i ngarkuar me kalcium, vitamina dhe minerale. Kosi i trashë ​​siguron sasinë e duhur të kalorive të shëndetshme dhe të shëndosha për të ndihmuar fëmijët të fitojnë peshë.

Është gjithashtu shumë e lehtë të tretet dhe dihet të jetë një ilaç për barkqitjen dhe problemet e tjera të stomakut, transmeton Gazeta Shneta.

Patatet janë një nga burimet më të larta të karbohidrateve, gjë që ndihmon në rritjen e shpejtë të peshës. Duke qenë komponenti më i rëndësishëm e kuzhinës shqiptare, patatja mund të futet në dietën e fëmijës tuaj në një fazë shumë të hershme.

Pesha e një fëmije luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e një personi të shëndetshëm dhe aktiv. Duhet të mbahet mend se të qenit i hollë nuk është domosdoshmërisht i sëmurë dhe të jesh i yndyrshëm nuk është domosdoshmërisht i shëndetshëm.

Për zhvillimin e trurit dhe hormoneve nga një fazë primare, është e nevojshme që foshnja të ketë një dietë të shëndetshme që është të ushqyerit me rregull./Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *