Shëndeti i vaginës tuaj: Pesë shenja që diçka nuk funksionon si duhet me vaginën tuaj

2019-09-08 në ora 19:30

Mund të mos duket gjithmonë e qartë kur diçka nuk është në rregull me vaginën tuaj, por ka disa shenja kryesore që duhet t’i kërkoni.

Është e rëndësishme të dini se çfarë po ndodhë me trupin tuaj. Një nga arsyet kryesore që njerëzit nuk trajtojnë infeksionet është sepse nuk e dinë se kanë një nga ato pasiqë nuk i dinë simptomat, transmeton Gazeta Shneta.

Shkarkim

Ndërsa shkarkimi ka tendencë të jetë një funksion i shëndetshlm trupor, problemet me shkarkimin mund të fillojnë kur keni një rritje të baktereve ose patogjenëce të caktuar.

Kruarje

Arsyet e kruarjes mund të ndryshojnë nga një infeksion i tillë si lëpusha, në një reagim ndaj të brendshmeve apo veshjeve. Kruarja vaginale mund të shkaktohet edhe nga thatësia vaginale, shpesh e shfaqur nga menopauza.

Dhimbje

Dhimbja gjatë marrëdhënieve nuk duhet të injorohet, veçanërisht nëse nuk ka ndodhur kurrë më parë.

Ndryshim në erë

Përderisa aroma vaginale ndryshon gjatë gjithë muajit, është e rëndësishme të filloni të njiheni me atë që po ndodh atje poshtë dhe çfarë është normale dhe çfarë jo.

Gunga

Mos u shqetësoni pasi shumica e gungave në zonën e vulvës janë të padëmshme./GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *