Sëmundja Kawasaki po prek edhe të rriturit përveç fëmijët, thonë ekspertët e shëndetit

2020-05-23 në ora 21:22

Sëmundja Kawasaki ka shkaktuar panik masive në mesin e prindërve pasi fëmijët e vegjël infektoheshin nga gjendja e cila mund të jetë shkaktuar nga koronavirusi i ri.

Raportet e fundit nga Amerika njoftojnë se gjendja tani nuk prek vetëm fëmijët e vegjël, por edhe të rriturit shkruan Express.co.uk

Ekspertët kryesorë të shëndetit në Amerikë besojnë se sëmundja inflamatore e njohur si Kawasaki e cila mund të jetë shkaktuar nga koronavirusi i ri mund të prekë të rriturit në moshën e të 20-tave të tyre përcjell Gazeta Shneta.

Gjendja dihet se prek fëmijët dhe është treguar se është e lidhur me infeksionin e mëparshëm me koronavirusin SARS-CoV-2, i cili gjithashtu shkakton COVID-19.

Pacientët në të 20-tat janë duke u shtruar në spital si në San Diego ashtu edhe në New York.

Simptomat e Kawasaki përfshijnë një ethe të lartë dhe përshkruhet si një “gjendje inflamatore shumë-sistemore”. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *