Pyetjet dhe brengat e zakonshme të nënave gjatë shtatëzanisë

2020-02-26 në ora 19:20

Shtatzënia është një kohë emocionuese, por gjithashtu mund të sjellë stres dhe frikë nga e panjohura.

Pavarësisht nëse është shtatzënia juaj e parë apo keni pasur një më parë, shumë nëna kanë pyetje në lidhje me të shkruan Healthline.

Më poshtë janë disa përgjigje – për pyetje të zakonshme përcjellur nga Gazeta Shneta.

Kur duhet t’u tregoj të tjerëve që jam shtatzënë?

Shumica e aborteve ndodhin gjatë 12 javëve të para të shtatëzanisë, kështu që ju mund të dëshironi të prisni derisa të mbarojë kjo periudhë kritike para se t’u tregoni të tjerëve për shtatzëninë tuaj.

Sidoqoftë, mund të jetë e vështirë të mbash një sekret të tillë për veten tënde.

Nëse keni një ultratinguj në 8 javë të shtatëzanisë dhe shihni një rrahje zemre, shansi juaj për abort është më pak se 2 përqind, dhe ju mund të ndjeheni të sigurt duke ndarë lajmet tuaja.

Cilat ushqime duhet të shmangen?

Ju duhet të keni të paktën tre vakte të ekuilibruar mirë çdo ditë. Në përgjithësi, duhet të hani ushqime që janë të pastra dhe të gatuara mirë. Shmangni:

-mish i papërpunuar, siç është sushi;

-mish viçi të pjekur, derri, ose pulë;

-qumësht ose djathë të papastruar;

-fruta dhe perime të papastruara;

Nëse keni diabet ose jeni diagnostikuar me diabet gestacional gjatë shtatëzanisë, duhet të ndiqni dietën e ‘Shoqatës Amerikane të Diabeteve’ dhe të shmangni frutat, lëngjet dhe ushqimet me karbohidrate të larta, si ëmbëlsirat, biskotat dhe pijet sodike.

A duhet të pi kafe gjatë shtatëzanisë?

Disa mjekë sugjerojnë që të mos pini kafeinë gjatë shtatëzanisë dhe të tjerë këshillojnë konsum të kufizuar.

Kafeina është një stimulues, kështu që rrit presionin e gjakut dhe rrahjen e zemrës, e cila nuk rekomandohet gjatë shtatëzënësisë.

Përdorimi i kafeinës gjithashtu mund të çojë në dehidrim, prandaj sigurohuni që të pini shumë ujë.

Kafeina gjithashtu kalon përmes placentës tek fëmija juaj dhe mund të ndikojë në to. Mund të ndikojë gjithashtu në modelet tuaja të gjumit dhe në foshnjën.

Rekomandimi aktual është 100 deri 200 miligram në ditë, ose rreth një filxhan i vogël kafeje.

Çfarë mund të marr për dhimbje koke?

Acetaminofeni, është përgjithësisht i sigurt për t’u përdorur gjatë shtatëzënësisë, megjithëse duhet të këshilloheni më parë me mjekun tuaj.

Ju mund të merrni jo më shumë dy tableta 500 miligram.

Poashtu, mund ta merrni acetaminofenin për të trajtuar dhimbjet e kokës, dhimbjet e trupit dhe dhimbjet e tjera gjatë shtatëzanisë, por nëse dhimbjet e kokës vazhdojnë pavarësisht dozave maksimale të acetaminofenit, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj.

Dhimbjet e kokës mund të jenë shenjë e diçkaje më serioze. /Gazeta Shneta /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *