Pse dielli iu bën të ndjeheni të lodhur

2019-07-18 në ora 18:12

Jeni duke pushuar në rërë, duke shijuar disa rreze dielli nën aromën e oqeanit por kur dëshironi të shkoni në shtëpi ndjeheni të lodhur papritur. Të shkoni në shtëpi pas një dite në plazh është lehtësim sepse më në fund mund të relaksoheni dhe të pushoni. Kjo për shkak se për aq kohë sa tingëllon si kundërsulm, qëndrimi në diell gjatë gjithë ditës e bënë trupin tuaj të punojë me vështirësi.

Trupi juaj punon shumë edhe nëse ju jo

Trupi juaj punon për të rregulluar temperaturën e trupit tuaj bazë (përmes djersës). Pra, brendia juaj punon shumë edhe në qoftëse ju jo. Kjo është arsyeja pse ju ndiheni të lodhur gjithmonë.

Jeni të dehidratuar

Një tjetër arsye e madhe pse ju jeni të lodhur pas plazhit mund të jetë një dehidratim i thjeshtë. Një studim i vitit 2012 i botuar në Journal of Nutrition zbuloi se edhe dehidrimi dhe është i mjaftueshëm për të ndryshuar gjendjen tuaj, duke përfshirë edhe ndjenjën e lodhjes.

Jeni të kuq si një karavidhe

Nëse keni marrë djegie nga dielli gjatë ditës, kjo mund ta bëjë atë edhe më të vështirë për trupin tuaj për të rregulluar temperaturën tuj dhe të qëndroni të hidratuar. Në një përpjekje për të shëruar djegien nga dielli, trupi juaj do të devijojë lëngun në sipërfaqën e lëkurës nga pjesa tjetër e trupit. Kjo gjithashtu e bën më të vështirë për ju të djersitni./GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *