Problemet që nuk duhet t’i injoroni gjatë shtatzënisë

2017-12-22 në ora 08:10

Nëse jeni shtatzënë dhe keni ethe, gjëja e parë që mund të bëni është të telefononi mjekun tuaj. Një temperaturë më e lartë se 38 gradë Celsius ose sëmundja që shkakton ethe, mund të ju dëmtojë juve dhe fëmijën tuaj në zhvillim shkruan Baby Center, transmeton Gazeta Shneta.

Të qenurit në ethe dhe me temperaturë të lartë e rritë rrezikun e defekteve gjatë lindjes ose abortit në shtatzëninë e hershme. Sa më e lartë temperatura dhe ethet dhe kohëzgjatja e tyre, aq më i lartë është rreziku.

Sapo doktori ose mamia juaj të konfirmojë se ethet tuaja nuk janë shkak për shqetësim, ju mund të vendosni se si t’i trajtoni ato.

Metoda për të larguar ethet pa përdorur ilaçe:

– Shtrihuni dhe vendosni një leckë të freskët, të lagur në ballin tuaj.

– Bëni një dush të vakët me vaskë ose një sfungjer. Shmangni përdorimin e ujit të ftohtë, pasi kjo mund të shkaktojë që të dridheni, duke çuar në një kulm të temperaturës. Uji i vakët do të funksionojë mirë – ethet tuaja do të bien kur uji të thahet në lëkurë

– Pini shumë lëngje për të qenë të hidratuar dhe ndihmoni të freskoni trupin tuaj nga brenda.

– Lshoni një fan që fryen nxehtë. Mos lejoni që të fryejë drejtpërdrejt tek ju, sepse kjo mund të bëjë që ju të ftoheni. Në vend të kësaj, vendoseni në një mjedis të ulët dhe le të qarkullojë ajri rreth jush.

– Visheni një shtresë të lehtë veshjesh. Nëse jeni të ftohura, mbështjelleni veten në një batanije të lehtë deri sa të jeni ngrohur mjaft.

– Qëndroni në ambiente të mbyllura në vende të freskëta, ndërsa nëse jeni jashtë qëndroni në hije.

Zvogëlimi i etheve nuk ju shëron plotësisht, por të paktën ju ndihmon të ndiheni më mirë dhe të mos dehidroheni./Gazeta Shneta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *