Prezantimi i bebes me ushqime të reja, çdo gjë që ju nevojitet

2018-10-13 në ora 07:35

Sapo ju e largoni fëmijën nga gjidhënia, fëmija juaj mund të shijojë ushqimet e para të cilat do të jenë një përvojë e re për të.

Këto receta të lehta, të balancuara, janë të dizajnuara për të futur fëmijën tuaj në një gamë të ushqimeve të reja.

Qull i butë me banane

Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën, duke qenë një burim i mirë i fibrave dhe hekurit. Banania shton pak ëmbëlsi dhe është një burim i mirë i kaliumit.

Kjo recetë punon mirë me pure të tjera të frutave, si mollë ose pjeshkë. Ju gjithashtu mund të shtoni një spërkatje të kanellës për shumëllojshmëri, transmeton Gazeta Shneta.

Përbërësit:

Qull tërshëre; 150ml qumësht (qumësht gjiri, formulë për foshnje, ose qumësht i lopës); Pure banane për shije (ose pure banane nëse fëmija juaj mund të menaxhojë një konsistencë më të trashë)

Si përgatitet:

Vendosni tërshërën dhe qumështin në një tas, mikrovalë në një mjedis të nxehtë për rreth dy deri në tre minuta, përziejeni mirë dhe lëreni të trashet pastaj të ftohet për një minutë ose dy.

Ju gjithashtu mund të ngrohni atë në një tigan, por mos harroni të keni kujdes për të  parandaluar djegien./Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *