Presioni i lart i gjakut gjatë shtatëzanisë, ja rekomandimet e mjekëve për një kontroll të gjendjes

2020-05-21 në ora 19:43

Presioni i lartë i gjakut ose hipertensioni është një nga kushtet më të zakonshme nga të cilat vuajnë shumë gra shtatzëna.

Hipertensioni tregohet nga presioni i gjakut i barabartë me ose më shumë se 140/90. Në përgjithësi gjendet në rastet e shtatzanisë për herë të parë ose kur mbani foshnje binajke.

Obeziteti, pirja e duhanit dhe alkoolit janë shkaqe tipike të hipertensionit tek gratë shtatzëna përcjell Gazeta Shneta.

Një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme është zgjidhja e vetme për të luftuar presionin e lartë të gjakut tek nënat që presin fëmijën.

Ju mund të përfshini ushqimet e mëposhtme për të ulur presionin e lartë të gjakut gjatë shtatëzanisë:

Ushqimet që janë të pasura me acide yndyrore esenciale ndihmojnë në luftimin e hipertensionit.

Për shembull: farat Chia, avocado, lajthi, arra.

Disa vajra që përmbajnë acide yndyrore esenciale në sasi të mëdha janë: vaj liri, vaj kokosi, si dhe vaj ulliri.

Ushqime të pasura me kalcium dhe magnez

Ato jo vetëm që ulin, por edhe parandalojnë hipertensionin në gratë shtatzëna.

Kalciumi dhe magnezi gjenden në bollëk në perimet me gjethe jeshile si: spinaq, lakër jeshile, brokoli, zarzavate kollare.

Mund të përfshini edhe perime të tjera si: domate, bishtaja, bizele, qepë, patate e ëmbël, kungull, hudhër.

Kemi dhe lloje të ndryshme frutash: dardha, kajsi, ananasi, luleshtrydhe, grejpfrut, mollë, kumbulla dhe shegë.

Shtesa e vitaminës D

Ushqimet që përmbajnë vitaminë D janë: djathi, e verdha e vezëve, mëlçia e viçit, ton dhe salmoni

Të tjerë ushqime që janë të pasura me vitaminë D janë : lëngu i portokallit, qumështi i sojës dhe disa produkte të qumështit dhe drithërat.

Të gjithë e dimë se rrezja e diellit është një burim i mirë i Vitaminës D. Megjithatë, ushqimi dhe dielli nuk mund të plotësojnë kërkesën e trupit për Vitaminë D adekuate.

Prandaj, grave shtatzëna rekomandohet të marrin rregullisht suplemente të vitaminës D. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *