Përfitimet e bukura për fytyrë, lëkurë, dhe flokë që mund të ketë xheli aloe vera.

2018-12-04 në ora 15:19

Do të ju tregojmë si të bëni maska në kushte shtëpiake nga aloe vera, maska për fytyrë dhe flokë për të trajtuar probleme të ndryshme të lëkurës, për ta ndihmuar gjendjen dhe për t’i shkëlqyer flokët.

Të gjitha këto përfshijnë disa hapa të thjeshtë dhe një sasi të caktuar të përbërësve, shkruan Women’s Health, transmenton Gazeta Shneta.

Lulja  aloe vera

Që i përket familjes së kaktusit Liliaceae bima rritet në klimat tropikale që shpesh mund  të gjendet në Madagaskar, Indi, Afrikë dhe Gadishullin Arabik.

Egjiptianët e lashtë e quanin “bimët e pavdekësisë” dhe për arsye të mira. Aloe është përdorur për të trajtuar çdo gjë nga plagët dhe infeksionet në ulcerat dhe artritin. Ka dëshmi se mund të ndihmojë tretjen dhe madje edhe të vrasin zgavrën mbytur baktere që jetojnë në gojën tuaj.

Përfitimet nga aloe vera- kur dhe si ta përdorni atë

Trajton djegiet

Në përqëndrime të larta, mund të ketë efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe të jetë në gjendje të minimizojë dëmtimin e radikaleve të lira që grumbullohet në indet e lëkurës së djegur, sidomos në rastet e djegieve termike dhe të nxehtësisë së tepruar (djegie nga dielli).

Zbutës natyral

Nëse keni lëkurë të thatë ose dehidratuar aloe mund të jetë shumë i dobishëm për riparimin e barrierës natyrale të lagështisë së lëkurës suaj e cila është përgjegjëse për ta ndihmuar atë të mbajë ujin dhe ta bëjë atë të duket më e shëndoshë dhe e fortë. Njerëzit me një pengesë të dëmtuar të lagështisë shpesh gjejnë se kanë lëkurë të shurdhër që nuk kanë atë shkëlqim të ndritshëm në fytyra të shëndetshme.

Një përfitim i madh është se ajo është një zbutës i lehtë që nuk lë pas një ndjenjë të trashë yndyrore. Kjo do të thotë nuk mund të përdoret edhe nga llojet e lëkurës së yndyrshme.

Lufton aknet

Aloe vera shkëlqen më shumë kur është fjala për trajtimin e plagëve të akneve. Ato janë ndjenjat e errëta dhe të kuqe që mbesin pasi të keni shtrydhur ndonjë puçërr.

Është kundër plakje së lëkurës

Përmbajtja e antioksidantëve të fuqishëm si vitamina C, vitamina E dhe beta-karotinë (një formë e vitaminës A), siç kemi përmendur më parë, mund të luftojnë radikalet e lira dhe të parandalojnë dëmtimin e lëkurës në nivel qelizor. Për shembull, nivelet adekuate të vitamina C janë thelbësore për ndërtimin e kolagjenit, një nga proteinat kyçe strukturore, lëkura juaj natyrisht humbet sa është e moshuar dhe një nga arsyet pse njerëzit e moshuar … duken më të vjetër.

Kur kombinoni këta faktorë me vetitë e tij hidratuese, duke e përdorur atë në fytyrën tuaj mund të përmirësoni elasticitetin e lëkurës duke e bërë atë të fortë dhe më të rinj në kërkim. Është padyshim e vlefshme duke u përpjekur në qoftë se ju doni të heqin qafe linjat e bukura, rrudhat, ose këmbët e gjeli!

Parandalon sëmundjet periodontale

A e dini se bërja e lëngut 100% të pastër aloe vera në gojën tuaj punon po aq mirë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve dhe luftimin e sëmundjes së gojës.

Aloe vera ka dëshmuar të jetë një përbërës efektiv për një sërë problemesh dhe vjen në përdorim në situata të ndryshme. Çdokush mund të përdorë përfitimet e saj të bukurisë duke përfshirë edhe ju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *