A mund të përdoret soda e bukës për të trajtuar infeksionet urinare

2020-02-12 në ora 23:08

Mund ta mendoni se cili është infeksioni numër 1 që njerëzit marrin? Nëse keni menduar një infeksion të traktit urinar jeni të saktë.

Sipas ‘Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve dhe burimin e besueshëm të parandalimit’, infeksionet e traktit urinar janë infeksioni i vetëm më i zakonshëm që njerëzit kontraktojnë shkruan Healthline përcjell Gazeta Shneta.

Për shkak se ato janë kaq të zakonshme, ky lloj infeksioni ka një larmi mjetesh juridike. Trajtimi i tyre i shpeshtë me antibiotikë ka bërë që shumë baktere të bëhen rezistente ndaj antibiotikëve.

Për të luftuar rrezikun e baktereve rezistente ndaj antibiotikëve, shumë njerëz po hulumtojnë mënyra për të trajtuar infeksionet urianre pa përdorur antibiotikë, siç janë vajrat thelbsore, shtojcat dietike dhe madje edhe sode buke.

Si të përdorni sode buke për një infeksion urinar

Përkrahësit e metodës së sode bukës për trajtimin e një infeksionit urinar pretendojnë se soda e bukës neutralizon acidin në urinën tuaj, e cila lejon trupin tuaj të kujdeset për bakteret vetvetiu.

Ata gjithashtu pretendojnë se soda e bukës ndihmon në detoksifikimin e veshkave tuaja, gjë që ndalon përhapjen e infeksionit dhe parandalon dëmtime.

Për të përdorur sode buke si një trajtim për një infeksion të traktit urinar, rekomandohet që të shpërndahen 1/2 deri në 1 lugë çaji sode buke në ujë dhe ta pini atë në stomak bosh.

Cfarë thonë studimet?

Nuk ka shumë prova shkencore që soda e bukës mund të trajtojë një infeksion urinar.

Sidoqoftë, ka prova që soda e bukës në të vërtetë mund të jetë e dëmshme për trupin tuaj.

Një përmbledhje nga ‘Sistemi i Kontrollit të Helmimeve’ në Kaliforni zbuloi se nga 192 raste të helmimit me sode buke, 4-7 përqind e rasteve ishin shkaktuar nga njerëzit që përpiqeshin të përdorin sode buke si trajtim për infeksione urinare.

Në shumicën e rasteve, ndërlikimet ishin mjaft serioze sa që njerëzit që ishin helmuar duhej të shkonin në spital.

Përdorimi i sodës së bukës për një infeksion urinar mund të maskojë një problem më të madh./Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *