Metodat natyrale për nxitjen e ciklit menstrual dhe problemeve me amenorre

2020-02-12 në ora 17:42

Ka arsye të ndryshme pse një grua mund të dëshirojë të nxisë ciklin e saj menstrual.

Ndoshta ajo dëshiron që periudha e saj të përfundojë dhe të bëhet para një feste ose një rast të veçantë. Poashtu ajo ka një cikël të parregullt dhe dëshiron më shumë parashikueshmëri, në mënyrë që të mund të planifikojë një shtatëzani shkruan Healthline.

Një cikël tipik menstrual konsiderohet të jetë 21 deri në 35 ditë.

Mungesa e menstruacioneve quhet Amenorrhea.

Ekzistojnë disa shkaqe të mundshme të periudhave të vonuara ose të humbura përcjell Gazeta Shneta: Stresi, pesha e ulët ose e lartë e trupit, sindromi i vezores policistike, kontraceptivëve hormonalë, çështjet tiroide, menopauza ose dhe shtatëzania.

Si ta përshpejtoni ose nxisni periudhat tuaja menstruale:

Vitaminë C

Besohet se vitamina C, e quajtur edhe acidi askorbik, mund të shkaktojë periudhën tuaj menstruale.

Mendohet se vitamina C mund të ngre nivelin e estrogjenit tuaj dhe nivelet më të ulëta të progesteronit.

Kjo bën që mitra të kontraktohet dhe rreshtimi i mitrës të prishet, gjë që çon në fillimin e menstruacioneve.

Për ta provuar këtë metodë, mund të merrni suplemente vitaminash ose thjesht të hani shumë ushqime që përmbajnë vitaminë C si agrumet, manaferrat, brokoli, spinaq, dhe domatet janë të gjitha burime të mira të vitaminës C .

Ananasi

Ananasi është një burim i pasur i bromelinës, një enzimë që besohet se ndikon në estrogjenin dhe hormonet e tjera.

Një studim i vitit 2017 sugjeron që bromelina mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit. Kjo do të thotë se mund të ndihmojë shkaqet e periudhave të parregullta që lidhen me inflamacionin.

Xhenxhefili

Xhenxhefili është një ilaç tradicional për shkaktimin e periudhave dhe besohet se shkakton kontraktime të mitrës.

Xhenxhefili është i pakëndshëm për tu ngrënë i papërpunuar, kështu që mënyra më e lehtë për ta marrë atë është të bëni çaj xhenxhefili.

Majdanozi

Majdanozi përmban nivele të larta të vitaminës C, si dhe apiole, të cilat mund të ndihmojnë për të stimuluar kontraktimet e mitrës.

Sidoqoftë, apioli është gjithashtu toksik në sasi të caktuara dhe është veçanërisht i rrezikshëm për gratë shtatzëna.

Ju nuk duhet të pini çaj majdanozi nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose keni probleme me veshkat. /Gazeta Shneta /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *