Metodat natyrale efektive për të larguar shenjat e strijave pas lindjes së fëmijës

2020-05-23 në ora 23:37

Si një nënë e re, ju mund të jeni të mërzitura nga paraqitja e shenjave të strijes së barkut, megjithëse ato nuk janë një rrezik shëndetësor për ju në asnjë mënyrë.

Këto janë kryesisht të dukshme në stomak dhe gjoks, por mund të gjejnë rrugën e tyre mbi kofshët dhe krahët tuaj gjithashtu shkruan FirstCryParenting përcjell Gazeta Shneta.

Mos harroni, këto shenja do të zbehen me kalimin e kohës dhe nuk shkaktojnë dëme të përhershme.

Mjetet natyrale shtëpiake për shenjat e strijes së shtatëzanisë

Përzierja e një hidratuesi

Aplikimi i hidratantit mbi trup mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës tuaj të lëmuar dhe të butë dhe ndihmon atë të rimarrë elasticitetin e saj.

Këtu është e rëndësishme të përcaktoni llojin e lëkurës tuaj përpara se të zgjidhni të bëni një hidratues në shtëpi.

Nëse keni një lëkurë të kombinuar ose lëkurë të thatë, përzieni xhelin e aloe vera, vajin e grurit dhe vajin e ullirit në përmasa të barabarta dhe përdorni atë për të masazhuar zonat e prekura nga shenjat e strijes.

Hidratuesit që përmbajnë gjalpë kakao janë gjithashtu ideale nëse lëkura juaj është e thatë.

Locion i përgaditur në shtëpi

Përzieni një çerek gote xhel aloe vera me gjysmë gote vaj ulliri dhe shtoni vitaminë E dhe katër kapsula të vitaminës A.

Ruajeni këtë krem natyror të strijes në një enë qelqi ose shishe në frigorifer dhe përdorni atë për masazhin tuaj të përditshëm.

Mbani trupin tuaj të hidratuar

Duke konsumuar minimumi 10-12 gota ujë gjatë ditës, lëkura juaj mbetet e hidratuar mirë, dhe ruan elasticitetin e saj, duke ndihmuar kështu në lehtësimin e shenjave të strijes.

Shmangni konsumimin e kafeinës dhe pijeve të gazuara gjatë kësaj periudhe pasi ato veprojnë si agjentë dehidratues.

Vaj ulliri

I njohur për vetitë e tij nxitëse dhe hidratuese, vaji i ullirit është një medium efektiv që përmirëson qarkullimin e gjakut dhe është i përsosur për të lehtësuar shenjat e stijes.

Masazhimi i vajit të ullirit në zonën e prekur 30 minuta para një dush me ujë të ngrohtë rekomandohet shumë. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *