Mësoni të vërtetën rreth vitaminës D

2020-02-06 në ora 12:40

Vitamina D besohet se ndihmon për të luftuar problemet në organizmin e njeriut, nga ftohja deri tek kanceri.

Tre vjet më parë, kur Erin Danner vazhdonte të ankohej se këmba e saj e djathtë dhemb, prindërit ishin të shqetësuar. 5-vjeçarja me energji të lartë nga Atlanta, Erin e donte baletin dhe luante rreth shtëpisë si çdo fëmijë, thotë babai i saj. Pediatri i saj nuk gjeti asgjë të keqe, por udhëdhoi që një rreze X të ishte e sigurt.

Më në fund, doktori i kërkoi pediatrit të testonte nivelet e vitaminës D të Erinit. Duke ditur se mungesa e D është mjaft e përhapur, veçanërisht në afrikano-amerikanët,  ai pyeti veten nëse ky mund të ishte fajtori. Sigurisht, nivelet D të Erinit ishin nën normale. Ajo u diagnostikua me osteopeni, një zbutje e dhimbshme e eshtrave të shkaktuar nga një mungesë e vitaminës-D që shpesh është pa rëndësishme e rakitave.

Vitamina D apo “vitamina e diellit” , sepse dielli aktivizon prodhimin e saj në lëkurën tonë, D është në të vërtetë një hormon që ndihmon kockat të thithin kalciumin, duke i mbajtur ato të shëndetshëm dhe të fortë në çdo fazë të jetës shkruan parents, transmeton GazetaShneta.

Kur nuk kemi kalcium të mjaftueshëm, trupi ynë e tërheq atë nga kockat tona për të mbajtur një sasi normale që qarkullon në gjakun tonë. Kjo mund t’i bëjë eshtrat të dobëta për jetën, thotë Catherine M. Gordon, M.D., drejtore e Programit Shëndetësor të Kockave në Spitalin e Fëmijëve Boston.

Sidoqoftë, një studim i kohëve të fundit në Journal of Bone and Mineral Research zbuloi se për të rriturit është edhe më e rëndësishme të korrigjoni nivele të ulëta të vitamines D sesa të rritni marrjen e kalciumit. “Shumica prej nesh nuk e plotësojnë shtesën e rekomanduar ditore për kalcium”, thotë Frank R. Greer, M.D., ish-kryetari i komitetit të Akademisë Amerikane të Pediatrisë (AAP) për ushqimin. “Por, mjekët janë shumë më të shqetësuar për vitaminen D.”

Sidoqoftë,  studimet sugjeruan që përfitimet e vitamins D shtrihen përtej shëndetit të kockave. Çdo ind dhe qelizë në trupin tonë përmban receptorë të vitaminës D dhe studimet kanë lidhur nivele të ulëta me kushte që variojnë nga ftohja e zakonshme deri tek kanceri.

Të gjithë ne kemi nevojë për të paktën 30 nanogramë për mililitër (ng / mL) të vitaminës D në gjakun tonë për të pasur të konsiderueshme nivelet e mjaftueshme për shëndetin e kockave. Nivelet midis 20 dhe 29 sinjalizojnë një pamjaftueshmëri; nivele nën 20, një mangësi./GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *