Mësoni benefitet e çajrave bimorë në organizmin e njeriut

2020-02-05 në ora 15:27

Njerëzit kanë konsumuar çajra për të ndihmuar në trajtimin e çështjeve të tretjes dhe sëmundjeve të tjera për mijëra vjet.

Disa çajra bimorë janë treguar që ndihmojnë në vjellje, kapsllëk, dispepsi dhe më shumë. Për fat të mirë, shumica e tyre janë gjerësisht të disponueshme dhe të lehta për t’u realizuar shkruan healthline , transmeton GazetaShneta.

Këtu janë 4 çajra që mund të përmirësojnë tretjen tuaj:

-Xhenxhefili

Përbërjet në xhenxhefil, të njohura si xhenxhefil dhe shogaolë, mund të ndihmojnë në stimulimin e kontraktimeve të stomakut dhe zbrazjes.

-Rrënja Gentian

Varietete të ndryshme të rrënjës gentian janë përdorur për të stimuluar oreksin dhe trajtimin e sëmundjeve të stomakut për shekuj.

-Rrënja Angelica

Ndërsa të gjitha pjesët e kësaj bime janë përdorur në mjekësinë tradicionale, rrënja engjëllore – në veçanti – mund të ndihmojë tretjen.

Studimet kanë treguar që një polisakarid në rrënjën e Angelicës mund të mbrojë kundër dëmtimit të stomakut duke rritur numrin e qelizave të shëndetshme dhe enëve të gjakut në traktin tretës ./GazetaShneta/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *