Listeria – shkaqet dhe simptomat

2019-10-09 në ora 13:25

Është shkaktuar nga bakteriet listeria që mund të jetojnë në tokë, ujë, pluhur, mbeturinat e kafshëve dhe substanca të tjera. Mund të sëmureni nëse hani ushqim që e bart atë.

Për shumicën e njerëzve të shëndetshëm, infeksioni nuk paraqet shumë kërcënim, edhe nëse ju bën të sëmurë për një ose dy ditë tregon webmd, transmeton GazetaShneta.

Por, për disa njerëz, infeksioni mund të jetë serioz apo madje edhe kërcënues për jetën, veçanërisht gratë shtatzëna dhe foshnjet e tyre, njerëz që sistemi imunitar i të cilëve nuk po funksionon si duhet dhe të moshuarit. Nëse i përkisni ndonjë prej atyre grupeve, duhet të tregoheni tepër të kujdesshëm.

Çfarë shkakton listeria

Listeria shkaktohet nga bakteret që mund të rriten në temperatura të ftohta. Njerëzit e marrin infeksionin më së shpeshti nga mishi i delikteve që nuk përpunohen siç duhet ose nga produktet e qumështit

Simptomat:

Kur ju merrni një infeksion listeria, shenjat zakonisht përfshijnë:

Diarre

Të përziera

Muskujt e akut

Ethe

Ata mund të shfaqen disa ditë pasi të hani ushqimin e keq, ose mund të duhen disa muaj për t’u shfaqur. Nëse keni ndonjë nga ato simptoma, kontaktoni mjekun tuaj.

Nëse infeksioni përhapet në sistemin tuaj nervor, është më serioz. Kjo formë e rëndë, e quajtur listerioza, është fatale për 20% të njerëzve që e kanë atë. Kjo ndodh më shpesh me shumë të rinjtë, shumë të moshuarit dhe njerëzit me sistem imuniteti të dobësuar.

Shenjat mund të jenë:

Dhimbje koke

Qafë e ngrirë

Ngatërrim

Humbja e ekuilibrit./GazetaShneta/

Për të mësuar më shumë për komplikimet në shtatzëni Klikoni KËTU.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *