”Ky zakon i përditshëm më bëri me kancer dhe gati e shkatërroi fytyrën time”

2018-05-15 në ora 21:28

Pamja “e bronztë” në verë shpeshherë ju bën të dukeni të shëndetshëm, por kjo pamje mund të ketë një çmim më të lartë se sa dëshironi të paguani. Kur Janet, 42 vjeç, papritur vuri re një puçërr në anën e hundës gjatë shikimit në pasqyrë, ajo mendoi se ishte një puçërr e padëmshme. Dy ditë më vonë, gjërat u bënë të çuditshme, iHeartRadio në Oklahoma City thotë për Reader’s Digest: “Ajo ishte një lloj puçrre që vetë-shpërthente, dhe pastaj filloi të kishte gjakderdhje”, tregon ajo.

Për tre javët e ardhshme, Janet shikonte se si puçrra në fytyrën kishte gjakderdhje në mënyrë të përsëritur. Së fundi, burri i saj e bindi të shkonte tek mjeku. “Ai është një zjarrfikës, kështu që ai ka parë gjithçka. Me të vërtetë mendova se doktori do të qeshte se unë erdha për një puçërr, “shpjegon ajo.

Për habinë e saj, mjeku i saj e drejtoi atë tek një dermatolog. “Mjeku im i parë tha se ishte i gatshëm të vinte bast që të kisha ‘karcinoma qelizore basale‘. Dermatologu e konfirmoi atë me një biopsi. “U trondita,”thotë ajo. Një aficionada e shtratit që nga adoleshenca e saj dhe një nxirje e bronztë që nuk përfillnin kremin e djellit, Janet ishte e ndjeshme ndaj kancerit të lëkurës – gjë që ndodh të jetë lloji më i zakonshëm i kancerit.

Pasi u nënshtrua një operacioni të veçantë për të hequr një copë kokrre të hundës së mesme, ndalesa tjetër e Janet ishte një kirurg plastik për të rivendosur pamjen e saj.

Mundësitë e saj ishin të kufizuara: “Një shenjë e lëkurës nuk është e dëshirueshme në fytyrë, sepse ngjyra kurrë nuk përputhet,” thotë ajo.

“Mjeku im më tha që nuk do të isha i kënaqur me të dhe do të rekomandoja kirurgji në vend të kësaj.”

Për këtë procedurë, kirurgu do të transferonte lëkurën nga një vend i caktuar në ballin e saj për ta zhvendosur më pas në hundën e saj dhe pastaj – përgatisni veten – të ridrejtonte një venë nga balli i saj për të furnizuar rrugëzimin derisa lëkura të mbijetojë vetë.

Dhe kjo venë është lënë varur nga balli dhe i lidhur me hundën në një lloj laku përpara fytyrës së saj. Janet e pyeti kirurgun e saj se si do të ishte shërimi. “Ai tha se mund të kthehesha në punë pas disa ditësh, por shumica e njerëzve marrin tre javë për të shëruar, sepse ata nuk duan të largohen nga shtëpia në atë mënyrë”, kujton ajo.

Janet menjëherë kuptoi se pse shumica e njerëzve i marrin tri javë në shtëpi. “Qaja pothuajse çdo ditë, ishte një plagë kaq e dhimbshme dhe emocionalisht ishte vetëm një kohë shumë e errët”, kujton ajo.

“Unë u përpoqa të bëja pazar dhe njerëzit thjesht do të ngulnin sytë – ose më keq – të lënë krejtësisht rreshtin,” thotë ajo. E lodhur nga shikimet e çuditshme nga të huajt, madje edhe nga miqtë, Janet shkoi “live” në Facebook për të shpjeguar pamjen e saj të re.

“Pas videos, kam marrë kaq shumë shënime nga të tjerët që i nënshtrohen të njëjtit trajtim dhe u ndjeva e ngushëlluar”, kujton ajo. Ishte pikërisht shtysa që duhej të bëhej më e zëshme për diagnozën e saj. “Më thyhet zemra kur mendoj se të tjerët janë duke kaluar këtë, dhe ndjehen sikur kanë nevojë të fshihen”, shpjegon ajo.

Pasi Janet kishte qepjet e saj përfundimtare dhe vena u hoq, ajo thotë, “Më kujtohet që po largohesha nga zyra e mjekut dhe ndjeva sikur ia kisha dalë.” Sot, Janet është pa kancer dhe viziton dermatologun e saj dy herë në vit. Ajo është bashkuar me Fondacionin Miles Against Melanoma.

Fjalët e saj të inkurajimit për ata që përballen me diagnozën e kancerit të lëkurës janë të thjeshta, megjithatë të paharrueshme: “Ju do të ndjeni përsëri dritën e diellit në fytyrë – thjesht vini kremin”./Living/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *