Ky është ushqimi që çdo bebe 6-8 muajshe duhet ta konsumojë gjatë kësaj vere

2018-04-19 në ora 15:23

Ju keni ushqyer foshnjën tuaj vetëm me qumësht të gjirit ose keni zgjedhur formulën në vend të kësaj.

Por, është një përzierje tjetër e ujit me një përbërës të rëndësishëm në zhvillimin e bebes suaj, e që kjo pije preferohet të jepet sidomos gjatë stinës së verës.

Bëhet fjalë për kokosin, nëse foshnja juaj nuk ka treguar ndonjë shenjë të alergjisë, atëherë është e rëndësishme të keni parasysh këtë lëng.

Përse është e rëndësishme kokosi për fëmijën tuaj?

Uji i kokosit është një burim natyror i shtesave të nevojshme që kërkon fëmija juaj. Është një tonik freskues i çuditshëm që i jep energjinë e çastit foshnjës suaj, transmeton Gazeta Shneta.

Zakonisht, trupi i vogël i bebes suaj përdor acidin laurik nga qumështi ose nga uji i kokosit, për të formuar kompleksin monolaurin që ndihmon për të luftuar sëmundjet më të rrezikshme.

Prandaj, është një nga pijet më të rekomanduara për foshnjat, ndërsa ekspertët rekomandojnë dhënien e ujit të kokosit tek foshnjat pas muajit të 6-të.

Në mënyrë ideale, ju mund të jepni këtë përzierje edhe në mesin e muajve 6 dhe 8, kur filloni me ushqime te ngurta.

Nëse keni akoma dyshime nëse është e sigurt apo jo uji i kokosit, atëherë konsultohuni me pediatrin tuaj./Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *