Kur të shqetësoheni nga ngërçet e shpeshta gjatë shtatëzanisë

2020-02-13 në ora 19:15

Ngërcet, mund të jetë një pjesë normale e shtatzënisë tuaj, por nganjëherë mund të jetë një shqetësim serioz. Me pak njohuri, do të jeni në gjendje të zbuloni se kush po e shkakton shqetësimin tuaj.

Gjatë tremujorit të parë dhe të dytë, trupi juaj është i zënë duke punuar ‘jashtë orarit’ për t’u përgatitur për fëmijën tuaj në ardhje shkruan Healthline.

Muskujt në mitrën tuaj së shpejti do të fillojnë të shtrihen dhe zgjerohen. Kjo mund të shkaktojë një ndjenjë tërheqëse në të dy anët e stomakut tuaj.

Shumë herët në shtatzëninë, madje mund të ndjeni dhimbje të ngjashme me ato gjatë periudhës menstruale.

“Rritja e presionit të legenit gjatë rrjedhës së shtatëzënësisë është mjaft e zakonshme,” flet doktoreshë Annette Bond, përcjellur nga Gazeta Shneta.

Efektet anësore tipike të shtatzanisë, të tilla si kapsllëku, mund të shkaktojnë ngërç.

Ju gjithashtu mund të pësoni dhimbje barku ndërsa jeni në përputhje me rutinën tuaj stërvitore normale. Kjo mund të vendosë stres shtesë në muskujt tuaj.

Ngërcet, gjatë stërvitjes janë një sinjal që ju të ndaloni dhe të bëni një pushim të nevojshëm.

Në anën tjetër dhe infeksionet e majave ose infeksionet e traktit urinar gjithashtu mund të shkaktojnë ngërç. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *