Këshilla për t’ju ndihmuar në trajtimin e alergjive në sy

2019-08-23 në ora 17:00

A janë kthyer alergjitë përsëri në sytë e tu – të kuq dhe të fryrë? Ju nuk jeni vetëm – miliona amerikanë merren me gjendjen e ashtuquajtur  “konjuktivit alergjik”.

Një kompresë e ftohtë mund t’ju japë një rregullim të shpejtë përpara se të dilni në publik. Por për lehtësim afatgjatë, duhet të njihni shkaktarët tuaj dhe të trajtoni simptomat shkruan WebMd, përcjell Gazeta Shneta.

Cilat janë simptomat

Ato përfshijnë skuqje në të bardhën e syrit tuaj ose qepallë të brendshme. Shenja të tjera paralajmëruese: kruajtje, shqyerje, shikim të paqartë, një ndjesi djegieje, qepallë të fryrë dhe ndjeshmëri ndaj dritës.

Alergjitë në sy mund të ndodhin vetëm ose të përcjellura me alergji të hundës dhe një gjendje alergjike të lëkurës të quajtur ekzemë

Pse sytë e mi janë të kuq?

Sepse ata janë të ekspozuar ndaj një alergjeni, si lagështirë për kafshë shtëpiake ose polen.

Qelizat në sytë tuaj që quhen qelizat masterocite të cilat çlirojnë histaminë dhe kimikate të tjera që shkaktojnë inflamacion.

Rezultati: kruajtje, skuqje dhe lotim.

Këshilla për lehtësim të simptomave:

Aplikoni një leckë hipoalergjike për të ndihmuar në fshehjen e qarqeve të errëta.

Nëse sytë tuaj mbushen mire me skuqje dhe lot kur dilni jashtë gjatë pranverës ose verës, mund të keni konjuktivit alergjik sezonal.

Polenet e barit, pemëve dhe barërave të këqija janë shkelësit më të këqij që ndikojnë si alergjene.

Lulet e kafshëve shtëpiake, marimangat e pluhurit dhe mykët janë kryesorë në listë. Mund të shkaktojnë simptoma gjatë gjithë vitit.

-Provoni disa pika për sy

Shumica e pikave të tepërta për alergjitë në sy kanë të njëjtat ilaçe që përdoren për trajtimin e alergjive të hundës:

-Antihistaminet dhe stabilizuesit e qelizave masterocite bllokojnë lëshimin e kimikateve që shkaktojnë kruajtje trupi juaj.

-Pika dekogjenstant – tkurrin enët e gjakut në sytë tuaj, gjë që lehtëson skuqjen.

-Pastruesit e lotëve shpëlajini alergjenet dhe mbani sytë me lagështi.

Personat me kushte të caktuara nuk duhet të përdorin disa lloje të pikave të syrit, kështu që pyesni mjekun tuaj. Opsionet e recetës mund të përfshijnë ilaçe anti-inflamatore josteroide ose steroidë./Gazeta Shneta/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *