Këshilla për të ushqyerit për pacientët e prekur nga kanceri

2019-04-15 në ora 08:57

Ushqimi i një diete të ekuilibruar mund të jetë e vështirë gjatë trajtimit të kancerit. Kimioterapia dhe trajtimet e tjera të kancerit mund të shkaktojnë efekte të caktuara anësore që ulin oreksin tuaj, ose mund të shkaktojnë probleme të tretjes ose ju bëjnë të lodhur për të ngrënë

Gjatë trajtimit të kancerit, ju duhet të konsumoni sasinë e duhur të ushqyesve dhe kalorive, në çfarëdo mënyre që mundeni, sidomos nëse jeni duke humbur peshë “, thotë Colleen DeBoer shkruan nm.org, transmeton Gazeta Shneta.

Gjatë një kohe kur shumë gjëra të tjera janë jashtë kontrollit tuaj, ushqimi është diçka që ju mund të menaxhoni dhe  këtu janë disa këshilla për të përballuar sfidat e lidhura me të ushqyerit gjatë kancerit.

Lufta nëpërmjet lodhjes

Gjetja e motivit për një ditë të mbarë fillon me ushqimet e juaja të preferuara  duke i shoqëruar me një bisede të këndshme me dikë për darkë.

Pirja e shumë lëngjeve ndihmon për të shmangur dehidrimin mund të luftojë lodhjen. Shëtitjet e shkurtra, yoga dhe aktivitete të tjera të fizike gjithashtu mund të ndihmojnë si përfundim i një dite të mbarë – gjumi i mirë largon një pjesë të kohës stresuese.

Ruajtja e peshës së trupit të shëndetshëm

Kur trupi juaj lufton për të konsumuar kalorinë që ju nevojitet, ju keni më shumë gjasa të humbni ato sa i përket sasisë së peshës.

Andaj këshillohet që të mbani ushqime të pasura me proteina që janë të lehta për t’u përgatitur dhe për të ngrënë, të tilla si kos, supë me pule të shëndetshme.

Kujdesi oral

Çrregullime të gojës janë një tjetër problem i zakonshëm i ngrënies. Shmangni agrumeve, domateve, pijeve të gazuara dhe gjëra të tjera që mund të shkaktojnë djegie të tilla si gargarë.

Preferohet, përgatitja e ushqimit në temperatura të ulëta ose të ftohta, drejt ushqimeve të buta si vezë, pasta apo puding.

Parashikoni çështjet e tretjes

Disa ilaçe kundër dhimbjes shkaktojnë probleme të tretjes. Për kapsllëk, mund të ndihmojnë ushqimet me fibra të lartë, si bizele të njoma, patate me lëkurë, fasule, boronica, kumbulla ose dardha.

Përdorni laksativë vetëm sipas udhëzimeve të ekipit tuaj të kujdesit ndaj kancerit. Nëse zorrët tuaja janë shumë të lirshme, (rastet me diarre) kufizoni fibrat dhe produktet e qumështit, dhe shmangni ushqimin e skuqur dhe të yndyrshëm.

Zgjidhni supë, mollë dhe banane derisa tretja juaj të kthehet në normale. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *