Instituti Kombëtar tregon rezultatin e analizave për malarie tek gratë e kthyera nga Siria

2019-04-25 në ora 11:58

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka hequr dyshimet për sëmundjen e malaries tek gratë e riatdhesuara nga zonat e luftës në Siri.

Në një deklaratë për Gazetën Shneta, IKSHP thotë se kanë pasur dyshime te një nga këto gra, por analizat kanë dalë negative sa i përket malaries.

“Ka pasur dyshime te vetëm një grua dhe analizat kanë rezultuar se nuk është e prekur nga sëmundja e malaries”, thuhet në deklaratën e IKSHP-së për Gazetën Shneta.

Gazeta ka raportuar më herët për dyshimet e kësaj sëmundje tek gratë e kthyera nga Siria, disa prej të cilave po trajtohen në Klinikën Infektive në QKUK. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *