Infeksioni i sinusit: A ndikon në ushqyerjen e fëmijës suaj

2019-08-12 në ora 11:56

Një sëmundje në zgavrat e sinusit të shkaktuara për shkak të çdo lloj infeksioni viral ose bakterial, njihet zakonisht si një infeksion i sinusit.

Një infeksion i sinusit zakonisht karakterizohet nga një hundë e rrëshqitur, teshtitje, kollitje, zgavra të hundës së përflakur, dhimbje koke dhe dhimbje të fytit. Një nga llojet e zakonshme të një infeksioni të sinusit që prek një nënë të re është një infeksion bakterial i cili është veçanërisht për shkak të grumbullimit të lëngjeve dhe mukusit brenda zgavrës që lejon që të barten bakteret e këqija shkruan parenting.firstcry , transmeton GazetaShneta.

Kjo mund të mjekohet me një kurs të mjekimit oral që përfshin antibiotikë dhe antihistaminë.

Një infeksion i sinusit mund të shkaktohet për shkak të arsyeve të mëposhtme:

-Një ndryshim i papritur i motit

-Alergjia

-I ftohte i zakonshem

-Bakteret që transmetohen përmes ajrit

-Bakteret që transmetohen nga një person te tjetri

-Grumbullimi i lëngjeve me kërpudhat e pranishme në zgavrën e hundës ose sinusit

-Moti jashtëzakonisht i ftohtë

-Virusi i gripit

Shenjat dhe simptomat e një infeksioni sinus

Identifikimi i një infeksioni të sinusit mund të jetë mjaft i lehtë pasi shumica e simptomave janë mjaft të dukshme. Sidoqoftë, këtu janë disa nga simptomat e një infeksioni të sinusit për t’ju ndihmuar të kuptoni nëse vuani nga një:

-Dhimbje koke

-Një dhimbje të fytit

-Inflamacioni rreth fytit që çon në dhimbje kur gëlltitet pështymë, ujë ose ushqim

-Dhimbje dhëmbi

-Ndjenjë presioni ose dhimbje në të gjithë fytyrën, veçanërisht hundën e sipërme, faqet dhe sytë

-Ndërtimi i mukusit

-Hunda e bllokuar

-Ethe

-Kollë

Si të trajtojmë infeksionet e sinusit

Një infeksion i sinusit mund të mjekohet me ilaçe oral, megjithatë, së pari duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të zbuluar nëse marrja e ilaçeve orale ndikon në fëmijën tuaj apo jo. Këtu është një listë e opsioneve të trajtimit për nënat që janë infermierore.

1)Antibiotikët

Metoda më e zakonshme e trajtimit për një infeksion të sinusit është antibiotikët, megjithatë, disa ilaçe mund të sjellin efekte anësore të rënda tek fëmija juaj, prandaj është e rëndësishme të diskutoni ilaçet me një mjek gjatë gjidhënies. Rekomandohet gjithashtu që të përfundoni kursin e antibiotikëve pasi infeksioni mund të mutohet dhe të bëhet rezistent ndaj ilaçeve nëse nuk e bëni.

2) Pushimi

Trajtimi më efektiv për një infeksion të sinusit është pushimi, ky infeksion ka tendencë të shpërndahet më vete. Bëni shumë pushim dhe mos u tregoni veten gjatë ditës nëse ushqeni gji. Kërkojini partnerit ose kujdestarit të kujdeset për fëmijën tuaj kur të ndjeheni të lodhur dhe të bëni gjumë gjatë mesditës.

3) Qetësues kundër dhimbjeve

Infeksionet e sinusit mund të jenë shumë të dhimbshme në përgjithësi, pavarësisht nëse ushqeheni me gji ose jo, rekomandohet që të merrni masa paraprake gjatë marrjes së qetësuesve të dhimbjes gjatë kësaj kohe, megjithatë, pasi që disa qetësues të fuqishëm të dhimbjes mund të kenë efekte të dëmshme tek fëmija juaj gjatë gjidhënies.

4) Lëngjet

Një infeksion i sinusit është i njohur se ju dehidraton shumë, prandaj sigurohuni që të pini ujë të mjaftueshëm. Pirja e lëngut të portokallit gjithashtu mund të ju ndihmojë të luftoni infeksionet dhe të zvogëloni inflamacionin. Pirja e çajrave të caktuar mund të sigurojë gjithashtu lehtësim nga një dhimbje e fytit. Kontaktoni mjekun tuaj për të kuptuar më mirë se çfarë lëngjet ju ndihmojnë gjatë infeksionit dhe si ato ndihmojnë./GazetaShneta/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *