Ilaçi natyral me vetëm 3 përbërës për shërimin e shumë sëmundjeve

2017-09-16 në ora 10:45

Krahas ushqimeve të shëndetshme dhe mjekësisë natyrale për sëmundje të ndryshme, ekziston vetëm një vijë e hollë ndarëse në mes këtyre dy koncepteve.

Mjekësia natyrale nuk është vetëm e lirë, por edhe shumë e thjeshtë për t’u përgatitur, pa ndihmën e laboratorit kimik, shkruan Alternativni Magazin, transmeton Gazeta Shneta.

Shumë njerëz kanë bindje të fortë se nëse ilaçi duhet të jetë shumë i shtrenjtë për të qenë efektiv.

Por, kjo ide nuk përkon fare me realitetin. Medikamentet më efektive që kanë ekzistuar ndonjëherë, nuk kanë asnjë çmim të lartë për t’u paguar. Rezultati i këtij lloji të këtyre ideve vie nga kompanitë farmaceutike që po qojnë dëm shëndetin e popullatës.

Prandaj, shkenctar të shumtë rekomandojnë që të konsumoni më shumë ushqime të shëndetshme, të cilat shpesh herë arrijnë deri tek rrënja e burimit të sëmundjes tuaj.

Ilaçi për shërimin e 100 sëmundjeve dhe efektet e tij

Në këtë shkrim, do të mund të lexoni recetën e njërit nga ilaçet më të famshme të mjekimit për sëmundje të ndryshme, përfshirë këtu edhe kancerin e zorrës së trashë.

Recetë kjo e përdorur nga paraardhësit tanë, që vazhdon të ketë ende sukses. Dhe, ajo është thjeshtë lëngu i lakrës.

Përmbanë shumë vitamina dhe minerale esenciale, si Vitamina C, B6, K. Gjithashtu, posedon acid folik, fibra dhe antioksidant të shumtë super të fuqishëm.

Lëngu i lakrës iu ndihmon në shërimin e këtyre sëmundjeve:

 • Sëmundjen e mëlqisë
 • Kancerin e gjirit, vezorëve dhe mushkërive
 • Kollitjen kronike
 • Artritisin dhe dhimbjet e kyçeve
 • Inflamacionet
 • Aneminë
 • Ulqerën gastrite.

Si ta përgatisni këtë lëng shërues?

Përbërësit:

 • Blurësi i frutave dhe perimeve
 • Thika
 • Uji i nxehtë
 • 1 lakër e madhësisë mesatare
 • 1 lugë gjelle uthu molle.

Përgatitja:

 • Ndajeni lakrën në dy pjesë. E para shërben për lëng, dhe e dyta për përdorim të mëvonshëm
 • Derdheni ujin e nxehtë në një enë të thellë, dhe shtojani uthullën e mollës. Pastaj, zhyteni edhe lakren në tretësirë.
 • Lëreni lakrën të qëndroj për 10 minuta për të pastruar spërkatjen.
 • Pasi të pastrohet lakra, priteni në pjesë vogla dhe pastrojeni sërish me ujë të ftohtë.
 • Bluajeni lakrën me juicer.

Rekomandimi më i mirë thekson që duhet të konsumohet menjëherë pas përgatitjes, por nëse nuk veproni kështu, mund ta ruani në frigorifer, për më pak se 4 orë. Pastaj, efekti i saj nuk luan rol shërues.

Konsumimi:
Nëse do ta konsumoni për parandalim të sëmundjeve, preferohet të pihet një gotë lëng lakre në ditë, përpara mëngjesit ose para drekës.

Në rast mjekimi, rriteni dozën në 2-3 gota në ditë.

Sasia më e madhe e konsumimit mund të shkaktoj fryerje të stomakut. Dhe, në rast se përjetoni diçka të tillë, vetëm reduktoni dozën e marrë deri në atë moment. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *