Ilaçi i kësaj nëne: Shëroni kollin e fëmijës brenda 3 ditësh, me vetëm 2 përbërës

2018-05-16 në ora 16:42

Carol Heaton po pretendon se ka gjetur ilaçin për shërimin e kollit për fëmijët përbrenda tre ditëve dhe krejt çfarë ju nevojitet për ta arritur këtë, sipas saj, është sheqeri dhe qepa.

“Derisa ishim në pushime duke vizituar familjen në Kanada, biri im, Zavier, u sëmur. Ai pësoi infeksion në vesh, gjë që e shtyu të merrte antibiotikë. Ai njëkohësisht kishte edhe kollitje të shumti,” tregon ajo për Kidspot, transmeton Gazeta Shneta.

“U përpoqa të vendosja balsam për foshnjë në gjoks, duke e mbajtur atë të hidruar dhe duke përdorur një llak të kripur për hundën e tij. Nuk ke shumë opsione për ftohjen”

Duke u ndjerë e pafuqishme dhe e dëshpëruar për një shërim të menjëhershëm, kur një anëtar i familjes përmendi një ilaç në shtëpi duke përdorur vetëm përbërësit natyralë, ajo vendosi ta provonte.

“Familja ime këmbënguli në mua ta provojë këtë ilaç të vjetër mbi të – një shurup sheqer. Ajo është përdorur në familjen time për shumë vite, mamaja ime përdori këtë për ne kur ishim fëmijë.”

Brenda disa orësh, duke i dhënë këtë shurup Zavier-it, Carol zbulon se djali i vogël po nxjerrte gëlbazën, e cila në fund e lehtësoi mbingarkimin e tij në kraharor.

Si ta përgatisni atë?

Përbërësit:

-1 qepë e madhe
-3 lugë sheqer të përpunuar
-1 pjatë e vogël

Metoda:

Pritini qepën në pjesë të mëdha, spërkatni sheqerin mbi qepët e prera. Lejeni të zhytet në një pjatë të vogël ose në një tas të vogël për disa orë derisa të shihni lëngun nga qepët, e më pas, filloni të mblidhni në fund të pllakës. Jepni një lugë fëmijës çdo orë. Është mirë ta bëni këtë shurup të freskët çdo ditë dhe të ruani në frigorifer./Gazeta Shneta/

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *