Hidhni kripë në një lugë me mjaltë dhe vendoseni nën gjuhë, rezultatet do t’iu mahnisin!

2017-05-18 në ora 19:25

Mjaltë dhe limon, mjaltë dhe kanellë, mjaltë dhe ujë të ngrohtë … Mjalti është i shkëlqyer në kombinime të ndryshme dhe ata janë të gjithë të njohur për ne.

Por, a keni menduar ndonjëherë se çfarë do të ndodhë nëse ha një përzierje me mjaltë dhe kripë deti?

Duket e çuditshme, por ky kombinim mund t’ju zgjidhë një problem të madh!

A keni vërejtur ndonjëherë në mjedisin tuaj personat që ndjehen të lodhur gjatë gjithë kohës, transmeton Gazeta Shneta.

Gjumi optimal zgjat 8 orë, por fakti është se shumica e njerëzve flenë 6-7 orë. Por megjithatë, kjo periudhë e shkurtër mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin tonë. Trupi i njeriut ka nevojë për 8 orë gjumë, sepse kjo është koha e nevojshme për të pushuar tërësisht trupin tuaj.

Shumica e njerëzve mendojnë se kafeina mund të ndihmojë kur bëni më pak gjumë, por ky është mendim i gabuar. Kafeina mund të japë vetëm një shpërthim të shkurtër dhe të përkohshëm të energjisë. Kjo gjendje është e përkohshme dhe pasi mund të ndiheni edhe më keq.

Shmangni përdorimin e kompjuterit ose shikoni TV të paktën 1 orë para se të shkoni në shtrat. Kur e shikojmë televizorin ose kur punojmë në kompjuter, truri ynë ka nevojë për më shumë kohë për të fjetur.

Për fat të mirë, ka një ilaç tërësisht natyral që mund të na ndihmojë në rast të mungesës së gjumit. Pjesa më e mirë është këto dy produkte gjenden në pothuajse çdo shtëpi.

Cili është sekreti?

Sekreti është në kripën himalajane. Kripa rozë himalajane është e mirë për migrenë, ajo ndihmon adrenalet për të luftojnë sëmundje të ndryshme dhe madje rregullon peshën e trupit.

Falë kripës himaljane ju mund të kuroni depresionin, pasi ajo ndikon në nivelin e serotoninës. Gjithashtu, kjo kripë stabilizon nivelin e melatoninës, një hormon shumë i rëndësishëm për një gjumë të mirë.

Bëni vetëm një përzierje prej 5 lugëve mjaltë organike dhe 1 lugë çaji kripë himalajane dhe vendoseni në një tas qelqi. Vendoseni një lugë çaji të kësaj përzierje nën gjuhën përpara se të flini.

Lejeni të shkrihet dhe shkoni në shtrat. Do të habiteni me ndryshimin në mëngjes!/Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *