Gratë që japin gji, po detyrohen nga mjekët e tyre që të konsumojnë çaj

2017-12-05 në ora 17:42

Lisa Guy, mjeke popullore ka ndarë disa këshilla me nënat, në lidhje me si të zgjidhet problemi me qumështit të gjirit.

Ndonëse ka shumë këshilla dhe truket për të rritur furnizimin me qumësht gjatë ushqyerjes me gji, Lisa ka arritur të gjejë një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të ndihmuar. Kjo këshillë përfshin konsumimin e çajit, transmeton Gazeta Shneta.

“Mënyra më e mirë për të rritur furnizimin tuaj të qumështit natyrshëm është të pini një çaj bimor (3-4 herë në ditë),” tregon ajo për Kidspot.

“Çaji përmban në vete një substancë kimike, e cila ndihmon në shtimin e furnizimit me qumësht të gjirit. Fenugreek është një nga bimët më të njohura të galaktogjisë që është përdorur për shekuj me radhë për të rritur prodhimin e qumështit në gji në nënat e gjirit. Çaji i koprës, i fletës së mjedrës dhe hithrës janë gjithashtu shumë të dobishme.”

Është me rëndësi që të mos teprohet me sheqer./Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *