Frutat që duhet shmangur nëna gjatë gjidhënies

2019-08-23 në ora 16:05

Qumështi i gjirit përmban lëndë ushqyese thelbësore që një fëmijë ka nevojë në gjashtë muajt e parë të jetës së tij. Prandaj, një nënë duhet të jetë e kujdesshme në dietën e saj.

Kur flasim për ushqime të shëndetshme, si mund t’i kalojmë frutat?

Ka disa fruta që janë të domosdoshme në dietën tuaj gjatë ushqyerjes me gji. Gjithashtu, disa fruta duhet të shmangni gjatë ushqyerjes me gji thotë Parenting.firstcry.

1) Grejpfruti

Edhe pse grejpfrut është një nga frutat më të shëndetshëm, është jashtëzakonisht acid.

Kjo e bën jashtëzakonisht të vështirë për bebet nën moshën 18 muaj që t’i tretin ato.

Mund të djegë ezofagun dhe rreshtimin e stomakut. Mund të shkaktojë gjithashtu një aciditet ekstrem, prandaj duhet të shmanget gjatë gjidhënies.

Sidoqoftë, do të jetë më mirë që të shmangni grejpfrutin deri sa i vogli juaj të mbush 3 vjeç transmeton Gazeta Shneta.

2) Qershitë

Qershitë janë të shëndetshme kur konsumohen në moderim. Por kjo qëndron e vërtetë për një fëmijë me stomak plotësisht të zhvilluar.

Nëse i hani ato gjatë gjidhënies, fëmija juaj do të zhvillojë çështje të stomakut dhe tretjes, të cilat mund të çojnë më tej në dhimbje barku.

3) Kivi

Kivi janë jashtëzakonisht të shëndetshëm për trupin. Ato janë një burim i pasur i vitaminave thelbësore, por përsëri janë acid.

Plus, ato janë me sheqer të lartë, gjë që i bën ata një pjesë të listës ‘të shmangin’ gjatë gjidhënies.

4) Luleshtrydhe

Luleshtrydhet gjithashtu janë të pasura me sheqer dhe bebi juaj në zhvillim nuk do të ketë aftësinë e insulinës ta prishë këtë sheqer derisa të mbushë 3 vjeç.

Prandaj, duhet të shmangni ngrënien e luleshtrydheve gjatë gjidhënies.

Qumështi i gjirit është burimi ideal i të ushqyerit për një fëmijë deri në moshën 6 muaj. Ai përmban antitrupa që mund të ndihmojnë fëmijën tuaj të luftojë dhe parandalojë sëmundjet.

Duke ushqyer me gji vogëlushin tuaj, madje mund të humbni peshë dhe të ulni nivelin e stresit tuaj – një fitore e fituar!

Për të siguruar që furnizimi juaj me qumësht të jetë i bollshëm dhe që vogëlushi juaj të marrë mjaft qumësht, duhet të hani ushqime të shëndetshme. /Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *