Ekspertët tregojnë nëse mund të keni marrëdhënie gjatë kohës që keni infeksione vaginale

2019-11-10 në ora 22:04

Nëse keni një infeksion vaginal, përpiquni të shmangni marrëdhëniet seksuale gjatë shtatzanisë ose seks oral.

Fërkimi nga seksi mund të krijoj më shumë acarim ose ta bëjë infeksionin më të vështirë për shërim. Gjithashtu, disa ilaçe të përdorura për të trajtuar infeksionet e majave përmbajnë vaj, i cili mund të shkaktojë pridhjen e prezervativit, transmeton Gazeta Shneta.

Infeksionet e majave shkaktojnë ënjtje dhe skuqje të vulvës, kruajtje vaginale, urinim të dhimbshëm dhe sekrecione të bardha pa erë. Kur vulva preket, mund të keni pak ose aspak shkarkime.

Trajtoni infeksionet vaginale me Monistat ose Diflucan. Shpërlajeni zonën vetëm me ujë dhe jom e produkte femërore, të cilat mund të rritin acarimin. Për çdo gjë, konsultohuni fillimisht me gjinekologun tuaj./GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *