Djalë apo vajzë, kështu ndikon gjinia e bebes në komplikimet e shtatzënisë

2018-09-16 në ora 13:07

Vajzat rrisin rrezikun e para-eklampsisë, ndërkohë që djemtë janë më të ndjeshëm ndaj rritjes më të dobët. Pre-eklampsia është një kërcënim i madh për gratë shtatzëna dhe foshnjat e palindura

Rritja e dobët e fetusit mund të rrisë shanset për të pasur nevojë për një seksion cezarian. Hulumtuesit analizuan mostrat e gjakut të placentës dhe nënave nga 4.000 nënave. Ata zbuluan se gjinia e një fëmije kontrollon nivelet e një metabolizmi në gjakun e tyre, shkruan Daily Mail, transmeton Gazeta Shneta.

Shumë prindër do të përballen me dilemën për të ditur nëse ata do të kenë një djalë apo një vajzë, ose duke e mbajtur atë një surprizë.

Por një studim  tani ka gjetur se njohja e gjinisë së fëmijës suaj mund të ndihmojë të parashikoni rrezikun e ndërlikimeve të shtatzënisë.

Shkencëtarët e Universitetit të Cambridge thonë se një vajzë e lë një nënë në rrezik më të lartë të para-eklampsisë, një nga kërcënimet më të mëdha për gratë shtatzëna dhe foshnjat e palindura.

Mjekët në Spitalin Kombëtar të Maternitetit në Dublin konfirmuan se djemtë janë më shumë problematikë sesa vajzat që nga fillimi, duke shkaktuar më shumë ndërlikime gjatë lindjes./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin që duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për të konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës në ardhje është në rregull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *