Disa përfitimet shëndetësore të pirjes së ujit me limon gjatë gjidhënies

2019-08-25 në ora 11:06

Lëngu i limonit ka shije të këndshme  dhe ofron përfitime të shumta shëndetësore. Pirja e një gote me ujë limoni në mëngjes mund t’ju ​​freskojë dhe t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë gjithashtu. Por nëse jeni nënë me gji, mund të mendoni dy herë përpara se të përfshini lëng limoni ose ujë limoni në dietën tuaj ditore.

Si nënë që ushqen gji, do të duhet të jeni të kujdesshëm në lidhje me zgjedhjet e ushqimit që mund të bëni. Nëse ndiqni një dietë të ekuilibruar mirë, atëherë nuk është e nevojshme të ndaloni të hani ushqimet tuaja të preferuara vetëm për shkak se ushqeni gji. Por sigurisht, ne e kuptojmë se duke qenë nënë, do të shqetësoheni për dietën tuaj. Nëse e doni të pini ujë me limon, ne kemi disa lajme për ju. Limoni ka mjaft përfitime ushqyese për t’i ofruar një nëne që ushqehet me gji.

A është e sigurt të pini lëng limoni ndërsa ushqeheni me gji?

Lëngu i limonit është një nga pijet më të shëndetshme për një nënë që ushqehet me gji. Duke pasur ujë me limon gjatë gjidhënies pasi mund t’ju freskojë dhe forcojë nivelet e energjisë tuaj. Pirja e lëngut të limonit gjithashtu mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut në trupin tuaj, duke përmirësuar kështu cilësinë e qumështit dhe duke e mbajtur fëmijën tuaj të lumtur dhe përmbajtur.

Ushqyesit prezent në ujin e limonit

Ka shumë lëndë ushqyese të pranishme në ujin e limonit që e bëjnë atë një pije të shkëlqyeshme për t’u konsumuar në çdo pikë të ditës. Uji me limon përmban ushqyesit e mëposhtëm:

Vitaminë C

kalcium

Vitamina B

fosfor

proteinat

Cila është konsumimi i rekomanduar ditor i ujit me limon për një nënë që ushqehet me gji?

Ndërsa limonët mund të konsumohen në mënyrë të arsyeshme, ju mund të filloni duke pasur rreth 1 lugë gjelle lëng limoni të përzier me ujë. Por duhet të shmangni pirjen e ujit me limon ose lëng limoni nëse vëreni ndonjë shenjë alergjie tek fëmija juaj.

Përfitimet e pirjes së ujit me limon gjatë gjidhënies

Pirja e lëngut ose ujit të limonit gjatë ushqyerjes me gji mund të jetë shumë e dobishme për shëndetin tuaj. Lëngu i limonit është i mbushur me shumë lëndë ushqyese. Nëse nuk ju pëlqen të pini ujë të thjeshtë me limon, mund të shtoni mjaltë në ujë me limon dhe të përmirësoni shijen e tij. Mjalti shton një element të ëmbëlsisë në përzierje dhe vjen me lëndët ushqyese të veta që nxisin energjinë, duke e bërë atë një pije perfekte për një nënë që ushqehet me gji./GazetaShneta/

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *