Dieta me vezë të ziera – humbisni 10 kilogram për 2 javë

2017-06-21 në ora 15:10

Shumë ekspertë dhe nutricionist shëndetësorë thonë se dieta e vezëve të ziera do t’ju ndihmojë të djegni deri në 10 kilogram në vetëm dy javë.

Obeziteti është një nga problemet më të mëdha shëndetësore në Shtetet e Bashkuara. Obeziteti është e lidhur me rritjen e rrezikut për sëmundje të shumta si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe disa lloje të kancerit.

Shumë njerëz kushtojnë përpjekje serioze për të humbur peshë. Është pothuajse e pamundur të humbësh peshën pa e zvogëluar marrjen e kalorive edhe pse nuk duhet të jetë rigoroze, të jeni të uritur dhe të mos konsumosh lëndët ushqyese të nevojshme, transmeton Gazeta Shneta.

Një dietë e shëndetshme do të thotë se duhet të konsumoni shumë perime dhe fruta të freskëta, kokrra dhe fasule, por për të zvogëluar marrjen e kalorive, zvogëloni desertet me kalori, ushqimet e shpejta, pijet e gazuara dhe ëmbëlsirat.

Për të ngrënë të shëndetshëm dhe për të humbur peshë në të njëjtën kohë, hidhni një sy këtij plani dietal 3-javorë.

Sot ne do t’ju zbulojmë një dietë për humbjen e peshës ku përmes saj, ju mund të digjni 10 kilogram në vetëm dy javë. Përbërësit kryesorë janë vezët.

 

Ja procedura që duhet ndjekur:

Java e parë:

Çfarë duhet ngrënë?

E hënë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe një frut
Dreka: dy feta bukë vere dhe fruta
Darka: Pulë të gatuar dhe sallatë

E martë: 

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta
Dreka: pulë të gatuar dhe sallatë jeshile
Darka: portokall, sallatë dhe dy vezë të ziera

E mërkurë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta
Dreka: një domate, një fetë bukë vere dhe djathë me yndyrë të ulët
Darka: pule të gatuar dhe sallatë

E enjte: 

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta
Dreka: fruta
Darka: pulë e pjekur

E premte:

Mëngjesi: dy vezë të ziera
Dreka: dy vezë të ziera dhe perime të ziera
Darka: peshk i pjekur në skarë dhe sallatë

E shtunë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera
Dreka: fruta
Darka: pule me salcë dhe sallatë

E diel:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta
Dreka: sallatë domateje dhe perime të ziera me pulë
Darka: perime të ziera

 

Java e dytë:

Çfarë duhet ngrënë?

E hënë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera
Dreka: sallatë dhe pulë
Darka: portokalli, sallatë dhe dy vezë të ziera

E martë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera
Dreka: dy vezë të ziera dhe perime të ziera
Darka: sallatë dhe peshk i pjekur në skarë

E mërkurë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta
Dreka: pulë e gatuar dhe sallatë
Darka: portokalli, sallatë dhe dy vezë të ziera

E enjte:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta
Dreka: perime të ziera, dy vezë të ziera dhe djathë me yndyrë të ulët
Darka: pule me salcë dhe sallatë

E premte:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta
Dreka: sallatë tuna
Darka: dy vezë të ziera dhe sallatë

E shtunë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta
Dreka: pulë e gatuar dhe sallatë
Darka: fruta

E diel: 

Mëngjesi: dy vezë të ziera
Dreka dhe darka: perime të ziera dhe pulë e pjekur

 

Vërejtje:

Konsultohuni me një mjek para se të filloni me këtë dietë. Është një meny e thjeshtë, dhe për të marrë rezultate edhe më të mira, duhet të filloni të ushtroni çdo ditë./Gazeta Shneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *