Dhimbje në vezore: Shkaqet e mundshme, diagnostifikimi dhe trajtimet

2020-02-04 në ora 22:46

Vezoret janë një pjesë e rëndësishme e sistemit riprodhues tek gratë. Puna e tyre është e dyfishtë. Ato prodhojnë hormonet, përfshirë estrogjenin, që shkaktojnë menstruacionet. Ata gjithashtu lëshojnë të paktën një vezë çdo muaj për fekondim të mundshëm.

Një numër i kushteve të ndryshme, nga cistat deri te tumoret, mund të shkaktojnë dhimbje në vezore, transmeton Gazeta Shneta.

Vezoret janë të vendosura në pjesën e poshtme të barkut. Kjo do të thotë nëse keni dhimbje në vezore, me shumë mundësi do ta ndjeni në barkun e poshtëm dhe në legen.

Dhimbja në vezore mund të jetë akute ose kronike. Dhimbja akute e vezores shfaqet shpejt dhe largohet në një periudhë të shkurtër kohore. Dhimbja kronike e vezoreve zakonisht fillon gradualisht pastaj zgjat për disa muaj.

dhimbja e vezoreve mund të jetë e vazhdueshme. Ose mund të vijë e shkojë. Ajo mund të përkeqësohet me aktivitete të caktuara, siç janë ushtrimet ose urinimi.

Testet diagnostifikuese, të tilla si ultrazëri dhe llojet e tjera të imazheve, mund të tregojnë shkaqen e dhimbjes. /GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *