Dehidratimi te foshnjet – simptomat dhe shkaqet

2019-12-05 në ora 14:52

Nëse foshnja juaj është e ekspozuar ndaj temperaturave ekstreme ose humbet lëngjet për shkak të të vjellave ose diarresë, ajo bëhet një kandidat kryesor për dehidrim.

Të gjithë humbasim ujin nga trupi ynë gjatë ditës në forma të ndryshme d.m.th përmes djersës, urinës, jashtëqitjes dhe lotëve. Ky lëng trupi dhe kripërat e tij zëvendësohen përmes lëngjeve që pimë dhe dietës që ndjekim gjatë gjithë ditës, duke na ndihmuar kështu të hidratojmë trupin tonë në nivelet e kërkuara shkruan parenting.firstcry, transmeton GazetaShneta.

Fëmijët mund të humbasin sasi të mëdha të lëngjeve dhe kripërave përmes aktivitetit të zgjatur fizik, brenda ose jashtë, përmes djersës. Nëse foshnja juaj nuk është e mirë dhe ka ethe, diarre ose të vjella, kjo mund të jetë arsyeja e dehidrimit. Gjithashtu, disa sëmundje mund ta bëjnë më të vështirë për të pirë ujë ose lëngje të tjera që mund të çojnë në dehidrim.

Sa e zakonshme është dehidratimi te foshnjat?

Kur fëmija nuk merr lëngje të mjaftueshme për të kompensuar humbjen e lëngut, dehidratimi mund të ndodhë. Foshnjet janë më të prirur ndaj dehidrimit sesa të rriturit, veçanërisht kur infektohen nga një virus në stomak ose gastroenterit.

Meqenëse trupi i vogël i fëmijës nuk është në gjendje të ruajë shumë lëngje, ai shpejt mund të çojë në dehidrim. Një foshnje e dehidratuar mund të shkaktojë shumë ankth dhe shqetësim për prindërit, por nëse trajtohet ndërsa është i butë, ai mund të korrigjohet lehtë dhe mund të shmanget një gjendje serioze.

Shenjat dhe simptomat e dehidrimit në foshnjet e porsalindura

Shenjat dhe simptomat e zakonshme të dehidrimit janë si më poshtë:

Urina e errët dhe me erë

Buzë të thatë

Etje e rritur

Pak ose aspak lot

Dhimbje koke dhe marramendje./GazetaShneta/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *