6 fakte rreth shëndetit të vaginës që të gjithë duhet t’i dijnë

2019-08-08 në ora 18:00

Nëse vagina juaj nuk është e lumtur dhe e shëndetshme, nuk do të jeni as ju.

Stresi, hormonet dhe antibiotikët të gjithë mund të shqetësojnë ekuilibrin e vaginës tuaj. Por, kur bëhet fjalë për shëndetin vaginal dhe duke ditur çfarë është normale apo jo, gjërat mund të bëhen të ndërlikuara.

Vishni pantallona të përshtatshme dhe të lirshme

Kërpushat vaginale lulëzojnë në hapësira të ngrohta dhe me lagështi. Kështuqë vishni pantallona të lirshme dhe pambuku. Është gjithashtu e rëndësishme të thani zonën tuaj vaginale tërësisht pas larjes, notit ose ushtrimeve dhe të ndërroni të brendshmet pas një stërvitje.

Ka më shumë se një mënyrë për të trajtuar infeksionet vaginale

Ju mund të trajtoni infeksionet me një krem antikungjikal që përmban klotrimazol ose me një kapsul orale që përmban flukonazol. Kështuqë ju mund të zgjidhni cilindo trajtim që është i përshtatshëm për ju.

Shkarkimi i pazakontë mund të mos jetë ai që mendoni se është

Por së pari sigurohuni. Vaginoza bakteriale shpesh ngatërrohet me infeksionet tjera por në të vërtetë është më e zakonshme. Simptomat kryesore janë një erë e pakëndshme, e peshkut dhe një rrjedhje e holluar me ujë, gri ose e bardhë.

Do të më formohet ndonjë cist pas menopauzës

Menopauza ngre pH e vaginës, duke e çrregulluar atë ekuilibër delikat midis baktereve të mira dhe të këqija. Kur niveli i baktereve lactobacilli bie, ju keni më shumë të ngjarë të merrni një infeksion të traktit urinar.

Bakteret e mira ju mbajnë të lumtur dhe të shëndetshme

Bakteret miqësore janë linja juaj e parë dhe më e mirë e mbrojtjes së vaginës kundër infeksioneve kërpudhore dhe bakteriale. Bakteret Lactobacili përbëjnë pjesën më të madhe të florës vaginale, e cila ndihmon në ekuilibrin dhe mirëmbajtjen e pH acidik të vaginës tuaj, e cila frenon rritjen e baktereve jo miqësore./GazetaShneta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *