4 Këshilla që të keni më shumë energji çdo ditë

2018-01-31 në ora 13:30

Nëse ndjeheni i ngadaltë gjatë ditës ose ndjeheni sikur nuk keni energji të mjaftueshme, nuk jeni vetëm. Provoni këto këshilla, ata duhet t’ju ndihmojnë të ndiheni plot energji dhe entuziazëm për gjithçka që kaloni gjatë ditës shkruan Health News transmeton Gazeta Shneta.

Ngritja e niveleve të energjisë me pijet e gjelbra 

Një marrje e përditshme e ‘pijeve jeshile’ mund të bëjë këtë mashtrim! Ata menjëherë mund të ndihmojnë për të hequr qafe ngadalësinë dhe lodhjen duke i dhënë trupit tuaj të gjitha vitaminat, mineralet dhe enzimat që i nevojiten për të punuar me efikasitet.

Kjo, nga ana tjetër, do të rrisë ndjeshëm nivelet e energjisë tuaj dhe kështu të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe cilësinë e jetës.

Filloni ditën me një stërvitje 

Një stërvitje mund të jetë çdo gjë nga një shëtitje e shpejtë, një notim, një vizitë në palestër ose disa stërvitje në shtëpi. Çfarëdo qoftë ajo, ju duhet të bëni stërvitje të mjaftueshme për të rregulluar rrjedhjen e gjakut ose për të marrë pak frymë. Nëse e bëni këtë për të paktën 20 minuta, gjëja e parë në mëngjes do të ndjeni se keni më shumë energji për të vazhduar me ditën tuaj.

Hani një mëngjes të shëndetshëm 

Nëse largoheni nga shtëpia pa ndonjë mëngjes atëherë nuk do të keni karburantet që ju nevojiten për t’ju dhënë energji. Hani diçka që ngadalë do të lëshojë energji gjatë mëngjesit dhe do t’ju bëjë të ndiheni të zgjuar. Provoni diçka si drithëra, krunde me sultanas dhe lëng frutash, ose shujtë të plotë me vezë të fërguara ose të ziera. Provoni edhe muesli drithëra ose një sallatë frutash me tërshërë të thekur.

Bëni një sy gjumë gjatë ditës për të shtuar energjinë

Nëse zgjoheni herët dhe nuk keni shumë gjumë gjatë natës, atëherë mund të ndihmoni veten duke bërë një gjumë të shkurtër në kohën e drekës. Do të ndiheni të rimbushur, dhe nuk keni nevojë për më shumë se 20-30 minuta për t’ju dhënë një hov të madh energjie për t’ju ndihmuar gjatë pasdites apo mbrëmjes tuaj. / Gazeta Shneta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *