10 vjeçarja nga Anglia rezultoi pozitive ndaj koronavirusit: Familja e saj mendonte se kishte tonsilitit

2020-03-26 në ora 19:43

Një vajzë 10-vjeçare që nuk kishte kollë të thatë është diagnostikuar me koronavirus, konfirmoi një burim nga shkolla e saj në Angli.

Fëmija kishte një temperaturë prej gati 40 °C gjë që bëri të fillojë të ketë konvulsione shkruan Dailymail përcjell Gazeta Shneta.

Vajza, e cila është nga zona e Plymouth (Angli) u diagnostikua më vonë me virusin Covid-19.

Fillimisht, besohej se nxënësja e shkollës fillore kishte vuajtur nga një seri e përsëritshme e bajameve.

Ajo nuk ka ndonjë çështje themelore shëndetësore që do ta vendosë atë në një grup më të prekshëm.

Shkolla e saj, e cila nuk është identifikuar, u ka shkruar prindërve për t’i paralajmëruar ata për infeksionin e vajzës dhe u bëri thirrje të gjithëve që të mbajnë një sy të ngushtë te fëmijët e tyre.

Aktualisht, shumë pacientë të prekur nuk kanë simptoma të tjera, ose vetëm sëmundje të butë, dhe për këtë arsye nuk i plotësojnë kriteret për testim.

Prandaj, ne këshillojmë që pacientët të ndjekin udhëzimet aktuale për vetë izolim nëse zhvillojnë simptoma të dyshimta. /Gazeta Shneta/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *